PGNiG i Cheniere kontynuują współpracę w zakresie dostaw LNG. Trzeci ładunek w ramach kontraktu długoterminowego dostarczony metanowcem „GasLog Warsaw”.

Metanowiec o symbolicznej nazwie „GasLog Warsaw” dostarczył 28 kwietnia 2020 roku do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu ok. 70 tys. ton LNG, co po regazyfikacji daje ok. 95 mln m sześc. gazu ziemnego. To trzecia dostawa od Cheniere dla PGNiG w ramach kontraktu długoterminowego, a druga w tym roku. Ładunek przypłynął z terminalu eksportowego Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską.

„Mimo panujących obecnie na świecie zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, dostawy LNG przypływają do Polski bez żadnych zakłóceń i zgodnie z planem. Pod tym względem możemy liczyć na rzetelność i terminowość kontrahentów” – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. „Import LNG jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, które opieramy na solidnych fundamentach współpracy między innymi z amerykańskimi partnerami. W przypadku LNG od firmy Cheniere od 2023 roku wolumen dostaw znacząco wzrośnie, osiągając ok. 1,95 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie” – dodał Prezes PGNiG.

„Cieszymy się,  że możemy kontynuować realizację niezakłóconych dostaw LNG dla naszego klienta PGNiG” – powiedział Anatol Feygin, Wiceprezes i Dyrektor Handlowy Cheniere.. :Celem Cheniere jest zapewnienie bezpiecznego źródła amerykańskiego gazu ziemnego dla Polski, teraz i w przyszłości – dodał.

Współpraca PGNiG i Cheniere Energy trwa od kilku lat. W czerwcu 2017 roku do Polski przypłynął pierwszy w historii ładunek amerykańskiego skroplonego gazu – właśnie od Cheniere. Była to jednorazowa dostawa, tzw. spot. Pod koniec 2018 roku obie firmy zawarły wieloletnią umowę na dostawy LNG, a pierwszy ładunek w ramach tego kontraktu przypłynął w lipcu 2019 roku. W międzyczasie do Polski przypływały jeszcze pojedyncze ładunki skroplonego gazu wyprodukowane przez Cheniere. Obecna dostawa jest trzecią w ramach kontraktu długoterminowego między PGNiG i Cheniere z 2018 roku. Poprzednia miała miejsce 1 kwietnia 2020 roku. Według umowy wolumen dostaw obejmuje ok. 0,7 mld m sześc. łącznie w całym okresie 2019-2022, a w latach 2023-2042 obejmie ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym tym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie.

Źródło: PGNiG