Siemens Gamesa / Portal Stoczniowy

Branżowy magazyn Windpower Monthly okrzyknął właśnie wdrażaną do seryjnej produkcji przez niemiecką-hiszpańską spółkę Siemens Gamesa Renewable Energy turbinę SG 8.0-167 DD najlepszą morską turbiną wiatrową w 2018 roku. Magazyn podkreśla, że turbina o mocy produkcyjnej 8 MW charakteryzuje się bardzo dobrymi osiągami pod względem wydajności produkcji, a także cieszy się ogromnym zainteresowaniem na międzynarodowym rynku offshore, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych na Tajwanie.

Rotor turbiny Siemens Gamesa SG 8.0-167 DD mierzy 167 metrów średnicy i wykorzystuje produkowane przez niemiecko-hiszpańską spółkę łopaty B81 o długości 81,4 metra. Zresztą sam ten rotor został wcześniej okrzyknięty przez redakcję specjalistycznego Windpower Monthly najlepszym wirnikiem w 2017 roku.  Nowa konstrukcja łopat powoduje, że powierzchnia omiatania jest o 18 proc. większa od tej, jaką charakteryzowała się poprzednia wersja rotora oferowanego przez Siemens Gamesa.

Może Cię zainteresować:

Siemens Gamesa dostarczy turbiny wiatrowe na belgijską farmę offshore SeaMade

Siemens Gamesa dostarczy turbiny wiatrowe na belgijską farmę offshore SeaMade

Branżowy magazyn Windpower Monthly okrzyknął właśnie wdrażaną do seryjnej produkcji przez niemiecką-hiszpańską spółkę Siemens Gamesa Renewable Energy turbinę SG 8.0-167 DD najlepszą morską turbiną wiatrową w 2018 roku. Czytaj dalej

Dzięki zastosowaniu rotora o zwiększonej powierzchni omiatania wolumen energii elektrycznej produkowanej przez turbiny z łopatami B81 może wzrosnąć nawet o 20 proc. w skali roku. Właśnie tak wygląda porównanie z turbiną wcześniej oferowaną przez Siemens Gamesa producenta: SWT-7.0-154 (średnica wirnika: 154 metry) o mocy 7 MW, która zresztą – według branżowego pisma Windpower Monthly – była trzecią najlepszą morską turbiną wiatrową na świecie w 2018 roku. Spółka specjalizująca się w produkcji na potrzeby rynku offshore jednak podkreśla w oficjalnych materiałach, że to turbina SG 8.0-167 DD wykorzystuje najnowocześniejsze i jednocześnie sprawdzone technologie, które gwarantują maksymalną wydajność przy równoczesnym minimalizowaniu ryzyka dla użytkownika, czyli operatora morskiej farmy wiatrowej wykorzystującej turbinę.

Prototypowa turbina Siemens Gamesa SG 8.0-167 DD została zainstalowana we wrześniu ubiegłego roku, jednak jeszcze nie na potrzeby komercyjne. Nową turbinę uruchomiono w duńskim narodowym centrum testowym dla dużych turbin wiatrowych, które znajduje się w miejscowości Oesterild. Pierwsze egzemplarze turbiny mają zostać uruchomione w ramach energetycznych projektów komercyjnych w tym roku.

Może Cię zainteresować:

Mały przełom w offshore: MHI Vestas wprowadza na rynek nową turbinę

Branżowy magazyn Windpower Monthly okrzyknął właśnie wdrażaną do seryjnej produkcji przez niemiecką-hiszpańską spółkę Siemens Gamesa Renewable Energy turbinę SG 8.0-167 DD najlepszą morską turbiną wiatrową w 2018 roku. Czytaj dalej

Jeżeli zaś chodzi o poprzednią wersje turbiny – SWT-7.0-154 – to pierwszy egzemplarz został uruchomiony w 2017 roku. Od tego czasu spółka Siemens Gamesa pozyskała zamówienia na blisko 800 sztuk. Moc produkcyjna wszystkich morskich turbin wiatrowych tego typu, które zostały zamówione, będzie wynosiła 6,4 GW. Liczba ta obejmuje również moc, którą będzie dysponowała nowa brytyjska farma wiatrowa Hornsea Two, która jednocześnie będzie największym tego typu obiektem na świecie. Ma ona zostać uruchomiona w 2022 roku.

Specjalistyczny magazyn Windpower Monthly każdego roku wyróżnia najlepsze morskie oraz lądowe turbiny wiatrowe. Produkty spółki Siemens Gamesa zdobywały wyróżnienia także w poprzednich latach, zarówno w dziedzinie turbin morskich, jak i lądowych.

Podpis: am