Fot. st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak/3.FO

Colonel Tom Blythe, Attaché Obrony Wielkiej Brytanii, przebywał we wtorek, 18 maja, z wizytą roboczą w 3. Flotylli Okrętów – największym związku taktycznym Marynarki Wojennej.

Gościa przywitał dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec. Podczas wizyty strona polska przedstawiła strukturę i zadania 3. Flotylli Okrętów oraz działania gdyńskiej Flotylli na arenie międzynarodowej, w tym udział w ćwiczeniach i operacjach bojowych. Po oficjalnych rozmowach, nastąpiła tradycyjna wymiana upominków, a następnie delegacja udała się na najnowszą polską jednostkę okręt patrolowy ORP Ślązak. W trakcie krótkiej wizyty dowódca okrętu przedstawił podstawowe przeznaczenie oraz możliwości bojowe jednostki.

Fot. kmdr. ppor. Radosław Pioch/3. FO

Współpraca sił morskich Wielkiej Brytanii i Polski to przede wszystkim udział we wspólnych ćwiczeniach i operacjach w ramach Sił Odpowiedzi NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Polskie i brytyjskie okręty wielokrotnie operowały w ramach Stałych Zespołów Sił Odpowiedzi NATO oraz współpracowały w trakcie operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. Polscy marynarze zdają egzaminy do służby w elitarnych siłach NATO w brytyjskim centrum szkoleniowym FOST (Flag Officers Sea Training) w Plymouth. Członkowie załogi Okrętu Muzeum ORP Błyskawica corocznie uczestniczą w obchodach rocznicy obrony brytyjskiego miasta Cowes przez polski okręt. W maju 1942 roku niszczyciel ORP Błyskawica uratowała to miasto przed zbombardowaniem.

Podpis: Sekcja Prasowa 3.FO