Władze hiszpańskie poinformowały o udaremnieniu przemytu ponad 7 ton haszyszu, który według władz był jednym z największych w historii i dzięki któremu przerwano działalność dużego międzynarodowego kartelu narkotykowego.

Pomimo trudnych warunków pogodowych na wodach w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej, dwie hiszpańskie jednostki patrolowe, Rio Arlanza i Rio Mino, przeprowadziły tajną operację, która miała na celu śledzenie i zatrzymanie holownika oceanicznego o nazwie Felsted na którego pokładzie znajdowało się ponad 7 ton haszyszu. Hiszpańska policja poinformowała, że operacja trwała dwa dni na morzu, zanim dwie motorówki z Rio Mino przeprowadziły wejście funkcjonariuszy na pokład holownika. Akcje przeprowadzono na tyle cicho i dyskretnie, że załoga holownika nie zauważyła nic podejrzanego do czasu, gdy agenci znaleźli się na pokładzie Felsteda i dokonali zatrzymania.

MAOC (N), z siedzibą w Lizbonie, współpracowało z hiszpańską Gwardią Cywilną, Policją Narodową i siłami nadzoru celnego w dochodzeniu, które trwało ponad rok. Operacja była wynikiem szeroko zakrojonej wymiany informacji i koordynacji działań z władzami hiszpańskimi, francuskimi, holenderskimi, portugalskimi i brytyjskimi.

Według władz hiszpańskich jednostka została przystosowana do przemytu narkotyków po przez wyremontowanie i przystosowanie skrytek w ładowni, które umożliwiały przewożenie większych ilości narkotyków.

Po zatrzymaniu holownik został odeskortowany do portu w Algeciras na Gibraltarze, gdzie aresztowano trzech członków załogi, którzy okazali się być obywatelami Ukrainy. W wyniku przeszukania znaleziono 200 dużych paczek z haszyszem o łącznej wadze 7 130 kg.

Spanish-4
Spanish-1
Spanish-2
Spanish-3
Spanish-4 Spanish-1 Spanish-2 Spanish-3

Podpis: MD