Dwusetny egzemplarz łodzi AXOPAR37 opuścił mury zakładu MARKOS w Głobinie. Finisz prac nad jego budową stanowi piękne ukoronowanie trwającego niemal półtora roku procesu produkcji luksusowych łodzi tej serii, które pływają po wodach całego świata. Seria AX37 jest kolejnym produktem realizowanym przez MARKOS pod szyldem renomowanej marki AXOPAR.

AXOPAR to jedna z najpopularniejszych na świecie marek zajmujących się produkcją łodzi sportowych. W przypadku serii AX37 sportowy charakter został w umiejętny sposób połączony z komfortem podróżowania i luksusem.

Od maja 2020 roku łodzie AXOPAR 37 produkowane są w zakładzie MARKOS z Głobina. W dniu dzisiejszym sfinalizowano prace przy tworzeniu egzemplarza o numerze seryjnym 200. Akurat ten egzemplarzy przystosowany został do mocy 2x350KM. Na życzenie klienta zastosowano wersję wyposażenia SUN TOP, która zakłada instalację na pokładzie dodatkowego specjalnego schowka rufowego. Rozwiązanie najczęściej stosuje się w egzemplarzach, które tak jak ten, trafią na rynek amerykański.

MARKOS produkuje łodzie AXOPAR 37 również w innych wersjach. W zależności od życzeń klienta, poszczególne egzemplarze mogą zostać wyposażane w klimatyzację, ogrzewanie, sypialnię dziobową, rufową, toaletę z ciepłą i zimną wodą, nowoczesny system JPO, lodówkę czy kuchenkę.

MARKOS produkuje obecnie trzy modele łodzi AXOPAR. Oprócz wspomnianej serii AX37, realizowane są zlecenie związane z budową dwóch innych modeli. Od września 2019 roku zakład wypuszcza na rynek kolejne egzemplarze serii AX28. W październiku 2020 MARKOS zdobył kontrakt na produkcję serii AX 22. 

– W przypadku każdego z modeli cały proces produkcji – od etapu przygotowywania form, poprzez aplikację żelkotu, laminowanie, odformowanie i wyposażenie – realizowany jest na terenie zakładu w Głobinie. Na dzień dzisiejszy efektywność zakładu pozwala na produkcję 4 jednostek tygodniowo, które później trafiają do portów na całym świecie. Łącznie, od momentu zawarcia pierwszej umowy, firma wyprodukowała już ponad 600 egzemplarzy łodzi AXOPAR – przyznaje Cezary Koseski, dyrektor naczelny MARKOS.

Firma MARKOS specjalizuje się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym, bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu w projektach, konstrukcji i wykonaniu. Firma została założona w 1991 roku jako odważna realizacja ambitnego marzenia dwóch inżynierów budowy okrętów – mgr. inż. Bernardyna Marciniaka i mgr. inż. Cezarego Koseskiego.

Przez wszystkie lata polityka firmy opiera się na najwyższym standardzie produkcji z wykorzystaniem  najlepszych dostępnych materiałów oraz ciągłym udoskonalaniu wykorzystywanych procesów technologicznych i technik produkcyjnych. Ambitna wizja rozwoju firmy, ciągły postęp i podjęte nakłady inwestycyjne, w połączeniu z odpowiednim zaangażowaniem pracowników, zaowocowały ekspansją oferowanych przez firmę wyrobów właściwie na cały świat. Dziś odbiorcami poszczególnych produktów firmy MARKOS są firmy m.in.: z Niemiec, Kanady, Finlandii, USA, Chin, Kuwejtu, Tajlandii, Turkmenistanu, Kataru czy Turcji. Wysokie standardy oferowanych usług potwierdzają liczne certyfikaty, tj. ISO9001, Shop Approval i inne, dopuszczające MARKOS do produkcji elementów z laminatu, a wydane przez renomowane towarzystwa klasyfikacyjne. 

Wiodącymi produktami firmy MARKOS są obudowy elektrowni wiatrowych i piast wirników, łodzie ratunkowe i ratownicze, łodzie turystyczne, robocze oraz specjalnego przeznaczenie.

Źródło: MARKOS