W piątek po południu czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska zorganizowane w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięte jest jedno kąpielisko położone nad jeziorem Przywidzkim.

Informacje o aktualnym stanie wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny podał na swojej stronie internetowej.

Link do strony:

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Z zamieszczonych tam danych wynika, że w piątek wczesnym popołudniem we wszystkich – w sumie jest ich około 60 – nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Zakwit sinic już od kilku dni uniemożliwia natomiast korzystanie z wody w kąpielisku położonym nad jez. Przywidzkim (powiat gdański) w Przywidzu przy ul. Jeziornej.

Panująca latem wysoka temperatura sprawia, że w wodach Bałtyku oraz jeziorach często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują – w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu – ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP