W czwartek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w nadmorskich kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał w czwartek rano na swojej stronie internetowej.

Link do strony: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich – około 60 – kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej korzystać.

Latem w przybrzeżnych wodach Bałtyku pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie – przenoszone przez wiatr i prądy morskie – na powierzchni wody. Z tego powodu czasowo zamykane są niektóre kąpieliska. Decyzja o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmowana jest przez pracowników poszczególnych stacji Sanepidu i ratowników, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid podkreśla, że kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: PAP