W żadnym z kąpielisk zorganizowanych nad Bałtykiem na terenie woj. pomorskiego nie zaobserwowano w poniedziałek rano sinic, we wszystkich kąpieliskach woda nadaje się do kąpieli.

Informację dotyczącą aktualnego stanu wody w nadmorskich kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny podał we piątek rano na swojej stronie internetowej.

Link do strony:

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: ACK