W poniedziałek, 01.03.21r. Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich podziękował ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi za planowane decyzje dla MW RP.

„Cieszę się, Panie Ministrze, że zapowiedział Pan inwestycje dla polskiej marynarki. Zakup fregat rakietowych jest niezwykle ważny. Cieszę się, że będą to realizowały polskie stocznie – i państwowe, i prywatne. Potrzebują tego one, potrzebuje nasz przemysł, ale przede wszystkim nasza Marynarka Wojenna potrzebuje nowych okrętów, tak by była i jak najlepiej mogła wykonywać swoje zadania.

Cieszę się tą dobrą wieścią, mieści się ona w przygotowanym kiedyś przeze mnie programie modernizacji Marynarki Wojennej. Jest to dla mnie też satysfakcja, że znalazł on zrozumienie i dzisiaj jest zapowiedź jego realizacji”

W odniesieniu do słów Pana Prezydenta warto zauważyć, że obietnic i deklaracji politycznych dotyczących pozyskania nowoczesnych fregat na przestrzeni ostatnich kilku lat było już wiele.  Deklaracjami i ciągłymi zmianami decyzji niezbędnego potencjału dla bezpieczeństwa RP w morskiej domenie nie zbudujemy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że tak kompleksowy program może się okazać trudny do zrealizowania przez odpowiedzialne za zakupy w MON instytucje, czego najlepszym przykładem jest ciągnąca się już ponad 3 lata próba zakupu okrętu pod kryptonimem RATOWNIK.

Odbudowa MW RP możliwa jest jedynie przez odpowiednie zdefiniowanie wymagań z uwzględnieniem kosztów jakie generują, dalej budowę okrętów i właściwie przeprowadzony proces kontraktacji i dostaw! 

Słów usłyszeliśmy już wiele, decyzji nadal brak, a dziura w systemie bezpieczeństwa państwa się powiększa.

Portal Stoczniowy z uwagą będzie przyglądał się realizacji programu „Miecznik”, i informował opinie publiczną o jej postępach.

Podpis: Mariusz Dasiewicz