Wysiłki zmierzające do ponownego uruchomienia północnoamerykańskiego przemysłu wycieczkowego nabierają tempa. Jednocześnie największe linie wycieczkowe ogłaszają dodatkowe plany dotyczące rejsów z portów amerykańskich, oczekując na rozwiązanie sporu pomiędzy Florydą a amerykańskim Centrum Kontroli Chorób, które żąda od pasażerów dowodu szczepienia przeciwko COVID-19.

5 czerwca, Celebrity Cruises, jako pierwszy armator wznowił rejsy swoim statkiem Celebrity Millennium, który wypłynął z St. Maarten na 7-dniowy rejs. Przewoźnik potwierdził, że około 600 pasażerów znalazło się na pokładzie statku, który może pomieścić 2218 pasażerów. Aby móc znaleźć się na pokładzie wycieczkowca Celebrity, od pasażerów wymagano paszportów szczepionkowych na COVID-19. Gościom przypominano, za pośrednictwem personelu do zachowania dystansu społecznego.

“Dziś znowu wypływamy! To bardzo ważny moment dla naszej firmy oraz całej branży. To, że ten dzień w końcu nadszedł dla naszych gości i naszej załogi jest naprawdę wyjątkowy – nie do opisania, naprawdę” – powiedziała Lisa Lutoff-Perlo, prezes i dyrektor generalny Celebrity Cruises.

W najbliższych tygodniach Celebrity Cruises będzie kontynuować wznowione rejsy, a pierwsza wycieczka odbędzie się na pokładzie Celebrity Edge, który wypłynie z portu Everglades. Statek Celebrity Millennium popłynie na Alaskę, a w między czasie jego siostrzany statek Celebrity Summit podejmie podróże po Karaibach. Ponadto statki, Celebrity Cruises będą pływały w Wielkiej Brytanii, na Morzu Śródziemnym i Galapagos. W zeszłym tygodniu firma otrzymała zgodę od CDC na rozpoczęcie rejsów kolejnych statków z amerykańskich portów.

Trzy największe północnoamerykańskie kompanie żeglugowe eksploatujące wycieczkowce, Carnival Cruise Line, Norwegian Cruise Line i Royal Caribbean International, podały dodatkowe szczegóły na temat swoich planów wznowienia rejsów, biorąc pod uwagę obecny rozporządzenie władz Florydy dotyczący zakazu paszportów szczepionkowych.

Royal Caribbean International zdecydował się zrezygnować z wymogu paszportów szczepionkowych u pasażerów. Linia nadal rekomenduje je na swoje rejsy i twierdzi, że nieszczepieni pasażerowie będą musieli zgodzić się na testy i mogą napotkać na pewne ograniczenia na pokładzie. Royal Caribbean planuje wznowić rejsy zarówno z Miami jak i Port Everglades na początku lipca. Kolejne statki zaś wznowią rejsy w sierpniu. W sierpniu również planowane jest rozpoczęcie rejsów z Teksasu na Alaskę.

Carnival Cruise Line potwierdził plany lipcowego wznowienia rejsów z Galveston w Teksasie dodając, że będzie wymagał od pasażerów paszportów szczepionkowych. “Doceniamy postępy i wsparcie dla naszego ponownego rozpoczęcia rejsów w USA ze strony CDC i innych kluczowych agencji federalnych, jednak obecne wymagania CDC dotyczące rejsów z nieszczepionymi gośćmi mogą sprawić niezadowolenie gości zaszczepionych będących na pokładzie, biorąc pod uwagę dużą liczbę rodzin z młodszymi dziećmi, które z nami płyną. W związku z tym, w lipcu zamierzamy obsługiwać gości z USA na naszych statkach, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19” – powiedziała Christine Duffy, prezes Carnival Cruise Line.

Firma poinformowała o kontynuacji współpracy zarówno ze stanem Floryda, jak i CDC w sprawie planowanych rejsów z Miami, a później z portu Canaveral. Firma ma nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie i do 11 czerwca planuje przedstawić aktualizację protokołów dotyczących rejsów na Florydzie.

Norwegian Cruise Line ogłosił również plany dodatkowych rejsów, w tym pierwszy planowany z Nowego Jorku rozpoczynający się we wrześniu na Bermudy oraz pierwszy rejs do Meksyku na zachodnim wybrzeżu rozpoczynający się pod koniec października.

CDC poinformowało rozpocząć publikowanie aktualizacji online listy statków wycieczkowych zatwierdzonych do wznowienia rejsów z portów amerykańskich lub symulowanych rejsów przed uzyskaniem zgody na wznowienie rejsów.

10 czerwca, sędzia okręgowy Steven Merryday wyznaczył rozprawę w sprawie pozwu Florydy przeciwko CDC o unieważnienie Warunkowego Nakazu Żeglugi i ramowego planu wznowienia rejsów. Sędzia będzie rozpatrywał wniosek Florydy o wstępny nakaz, który, jeśli zostanie przyznany, pozwoli liniom rejsowym na wznowienie rejsów z amerykańskich portów bez obecnych ograniczeń.

Podpis: MD