Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku pokonują kolejne poziomy po mocnym spadku zapasów surowca za Oceanem – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 72,77 USD, wyżej o 0,22 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 75,62 USD za baryłkę, więcej o 0,21 proc.

W USA mocno spadły zapasy ropy – w ubiegłym tygodniu zmniejszyły się one o 6,42 mln baryłek, czyli o 1,52 proc., do 417,44 mln baryłek – wynika z raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

Obecnie zapasy te są na najniższym poziomie od 2 lat.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,86 mln baryłek, czyli o 0,84 proc., do 218,14 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,69 mln baryłek, czyli o 1,26 proc. do 131,89 mln baryłek – podał DoE.

Zapasy paliw spadają, ponieważ prowadzone programy szczepień przeciwko Covid-19 pozwalają na ponowne otwieranie gospodarki i wzrost mobilności.

Tymczasem na rynek powoli powraca ropa z Zatoki Meksykańskiej, gdzie ponad 2 tygodnie temu przeszedł huragan Ida. Z powodu huraganu dziennie straty w produkcji ropy wynosiły 1,5 mln baryłek, a prawie 3/4 dostaw z regionu nie zostało jeszcze “uruchomionych”.

Utrata ropy z tego regionu “równoważy” na rynkach paliw dodatkowe baryłki dostarczane przez kraje sojuszu OPEC+ – to 400 tys. b/d.

Zwyżki cen na rynkach ropy “ożywiły się” od połowy sierpnia, a amerykańska benchmarkowa ropa WTI jest na dobrej drodze do zaliczenia 4. z rzędu tygodniowego wzrostu notowań.

Wzrosty cen ropy zbiegają się z szybkim tempem zwyżek cen gazu ziemnego w USA i Europie. Rosną też notowania węgla i energii.

Analitycy Goldman Sachs oceniają, że mocne zwyżki cen gazu mogą “rozlać się” również na rynek ropy, zwłaszcza że sytuacja jest tu napięta w związku z malejącymi zapasami.

“Ceny energii mają tendencję zwyżkową, a wzrost cen, który obserwujemy w przypadku węgla i LNG, ma też wpływ na rynek ropy” – uważa Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. surowców w VI Investment Corp.

“Jeśli chodzi o ropę, to spadek jej zapasów w USA był mocniejszy, niż się tego spodziewano. Jednak obawy o to, jaki będzie popyt na paliwa, nadal się utrzymuje, więc w takiej sytuacji znaczący wzrost notowań ropy wydaje się jednak mało prawdopodobny” – uważa.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX była wyceniana po 73,14 USD/b – najwyżej od sierpnia.

Ceny ropy w USA rosną od 5 sesji – to najdłuższa seria zwyżek WTI od maja 2021 r.

Źródło: PAP

.pl/category/offshore-energetyka/