Fot. Twitter

Media porównują je do gigantycznych cygar, ale same ich gabaryty robią wrażenie na każdym postronnym obserwatorze. Dwa wielkie zbiorniki powstały w gdyńskiej stoczni CRIST i trafiły na budowę nowej fabryki polimerów w Policach. W Gdyni powstają jeszcze trzy kolejne zbiorniki.

To jedne z największych ładunków wielkogabarytowych, które docierają na budowę fabryki polimerów w Policach. Specjalistyczne zbiorniki na propylen, których efektownym transportem chwali się w swoich mediach społecznościowych Grupa Azoty, powstają w Gdyni, w stoczni CRIST.

Zakończono już produkcję dwóch z pięciu sztuk, które trafiły drogą morską do portu w Policach. Sam transport to ogromne wyzwanie logistyczne, zwłaszcza na odcinku od brzegu do placu budowy fabryki – jak wspominali w rozmowie z Radiem Szczecin inżynierowie z Grupy Azoty, przygotowania do tej operacji trwały około pół roku i wymagały m.in. postawienia tymczasowego mostu!

Objętość jednego zbiornika zbudowanego w gdyńskiej stoczni wynosi 3485 m3 i umożliwia magazynowanie do 1 400 ton propylenu. Zbiornik waży 584,9 tony, a jego długość to ponad 70 metrów.

„Wszystkie zbiorniki powstają w całości w naszej stoczni. Zakres prac obejmuje m.in. cięcie, zwijanie i spawanie blach płaszcza zbiorników, a także uzbrojenie ich w niezbędne wyposażenie takie jak: włazy, drabinki, rurociągi, uchwyty czy urządzenia pomiarowe. Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tym projekcie” – mówi Tomasz Wrzask, rzecznik prasowy CRIST S.A.

Zbiorniki na propylen są wykonywane w Gdyni na zlecenie ZKS Ferrum S.A. Fabryka polimerów w Policach ma być gotowa w 2022 roku.

Źródło: Gdynia.pl