Zakaz kąpieli na kąpielisku Plaża nad Zamkowym w Wałczu (Zachodniopomorskie) wprowadził inspektor sanitarny – poinformował w piątek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Przyczyną jest zakwit sinic.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Wałczu wprowadził od 15 lipca zakaz kąpieli w kąpielisku Plaża nad Zamkowym – poinformował w piątek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Jak podano, zakaz wprowadzono ze względu na zakwit sinic. Obowiązuje do odwołania.

Sinice to bakterie odporne na złe warunki tlenowe. Gdy ich zagęszczenie w wodzie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, produkują też tlen. Przy sprzyjających im warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, słaby wiatr i brak opadów, tworzą tzw. zakwity wody – “kożuchy” o różnym zabarwieniu, czasami wydzielające zatęchłe, ziemiste lub trawiaste zapachy.

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

W Zachodniopomorskiem zamknięte jest także kąpielisko “Wodna Dolina” w Koszalinie. W badaniu próbek wody wykryto przekroczenie dopuszczalnego stężenia w wodzie enterokoków i bakterii Escherichia coli.

Autor: Elżbieta Bielecka/PAP