Amerykańska National Nuclear Security Administration (NNSA) poinformowała, że zakończyła prace nad modernizacją głowic atomowych znajdujących się na wyposażeniu marynarki wojennej USA. Jest to pierwszy z serii programów modernizacji amerykańskiego arsenału nuklearnego mających na celu przedłużenie resursów istniejącego uzbrojenia.

23 stycznia NNSA ogłosiła, że od grudnia wszystkie głowice W76-0 będące na wyposażeniu US Navy a wprowadzone w późnych latach 70. XX wieku, zostały zaktualizowane do wersji W76-1. Zmodernizowane głowice W76-1 znajdują się w pociskach balistycznych Trident II D5 przenoszonych przez okręty podwodne. Produkcja W76-1 rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku i polegała nie tylko na przedłużeniu żywotności głowic o około 20 lat, ale również na wyposażeniu ich w dodatkowe funkcje bezpieczeństwa. Wymagało to dokonania znaczących modyfikacji w samym projekcie.

Zakończenie programu W76-1 jest istotnym krokiem milowym dla agencji, nie tylko ze względu na zdolności jakie będzie zapewnił, ale także z uwagi, że jest to pierwszy z głównych programów przedłużania resursów realizowany przez NNSA. Szefowa agencji Lisa Gordon-Hagerty przyznała, że ukończenie programu jest oznaką, iż NSAA może „opracowywać, wykonywać i realizować” programy przedłużania resursów i wprowadzania modyfikacji dla istniejącej broni atomowej.

Wygląda na to, że dalsze prace nad głowicą W76 będą konieczne. Wynika to z decyzji administracji Donalda Trumpa o wejściu w posiadanie wariantu głowic o mniejszym rażeniu, zwanym W76-2. Ich produkcja mogłaby rozpocząć się choćby w następnym roku finansowym lub później, w zależności od uwarunkowań budżetowych. Jednocześnie przyszłość nowego projektu nie do końca jest pewna. Partia Demokratyczna sprzeciwia się pracom nad kolejną głowicą a nowy przewodniczący House Armed Services Committee (komisja stała Izby Reprezentantów) stwierdził, że wolałby przeznaczyć te fundusze na inne cele.

Może Cię zainteresować:

Marynarki wojenne państw bałtyckich. Jaką siłą na morzu dysponują Liwa, Łotwa oraz Estonia?

Marynarki wojenne państw bałtyckich. Jaką siłą na morzu dysponują Liwa, Łotwa oraz Estonia?

Amerykańska National Nuclear Security Administration (NNSA) poinformowała, że zakończyła prace nad modernizacją głowic atomowych znajdujących się na wyposażeniu marynarki wojennej USA. Jest to pierwszy z serii programów modernizacji amerykańskiego arsenału nuklearnego mających na celu przedłużenie resursów istniejącego uzbrojenia. Czytaj dalej

Następnym kluczowym programem dotyczącym amerykańskiego arsenału jądrowego powinna być modernizacja bomb B61 do wersji B61-12, która ma zastąpić dotychczasowe B61-3, -4, -7, i -10. W ramach tego programu pierwsza nowa głowica ma zostać dostarczona w roku finansowym 2020 a pełna jego realizacja powinna mieć miejsce do roku finansowego 2024. NNSA szacuje, że program będzie kosztował od 7,3 do 9,5 miliarda dolarów amerykańskich.

Podpis: km