Fot. portalstoczniowy.pl

Głównymi tematami I Forum Morskiego, którego finał odbył się 10 i 11 czerwca, były: morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość polskiej gospodarki morskiej i odbudowa przemysłu stoczniowego. Wydarzenia w ramach Forum można było oglądać na radiogdansk.pl lub słuchać w Radiu Gdańsk. Transmisja była prowadzona również na profilu facebookowym Radia Gdańsk i na kanale YouTube oraz DAB+.

Forum Morskie Radia Gdańsk to okazja, aby zapoznać się z najnowszymi trendami, mechanizmami i ideami związanymi z gospodarczym wykorzystaniem morza. To także szansa na obejrzenie i wysłuchanie cyklu audycji, debat i spotkań kongresowych. W wielkim finale wydarzenia udział wzięli przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi najważniejszych spółek.

“TO JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTÓW GOSPODARKI”

– Szeroko rozumiana tematyka morska to jeden z najważniejszych elementów gospodarki i życia społecznego na Pomorzu, a także jeden z głównych tematów wielu audycji Radia Gdańsk. Można powiedzieć, że morze to jedna z naszych tematycznych specjalizacji. Jak mówi spot Radia Gdańsk, “nosimy morze w naszych sercach”. Postanowiliśmy wykorzystać tę specjalizację i zaprosić do wspólnej debaty na tematy morskie decydentów, przedstawicieli pracodawców i pracowników z branży morskiej, ekspertów i naukowców – stwierdził Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

– W tym roku organizujemy pierwszą edycję Forum Morskiego, ale to projekt rozwojowy, przewidziany na wiele lat. Jednak już tegoroczna szeroka i pozytywna odpowiedź przedstawicieli środowiska na naszą inicjatywę pokazuje duże zapotrzebowanie na pogłębioną i merytoryczną dyskusję na temat gospodarki morskiej. Widać to chociażby poprzez szerokie grono partnerów instytucjonalnych Forum Morskiego Radia Gdańsk. Jako medium publiczne świadomie podejmujemy się roli inicjatora i integratora, skupiającego ważne obszary debaty publicznej – zaznaczył Adam Chmielecki.

10 CZERWCA 2021 ROKU

10 czerwca 2021 r. o godz. 10:00 odbyła się debata “Morska Energetyka Wiatrowa – dźwignia rozwojowa polskiej energetyki i gospodarki”, w której udział wzięli: Wojciech Dąbrowski (prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.), Jacek Sadaj (wiceprezes zarządu portu Gdynia), Włodzimierz Mucha (wiceprezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A) i Jarosław Dybowski (dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen). Prowadziła ją Olga Zielińska.

Kolejny panel, które rozpoczął się o godzinie 11:30, poświęcony był polskiej gospodarce morskiej i jej perspektywom na przyszłość. Głos zabrali: Maciej Styczyński (naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury), Kacper Płażyński (poseł na Sejm RP, członek Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), prof. Marek Grzybowski (Klaster Morski), Krzysztof Dośla (przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ “Solidarność”) oraz Dorota Arciszewska-Mielewczyk (prezes Polskich Linii Oceanicznych S.A.). Dyskusję moderował Artur Kiełbasiński.

Na 13:00 przewidziana była kolejna dyskusja pod nazwą “Zamówienia publiczne, Zielony Ład, offshore szansą na odbudowę przemysłu stoczniowego”. Wezmą w niej udział: Jerzy Czuczman (prezes Forum Technologii Morskich), Piotr Stareńczak (Związek Pracodawców Forum Okrętowego), dziekan kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek (z Akademii Marynarki Wojennej) i Mikołaj Trunin (zastępca dyrektora inicjatywy Invest in Pomerania Agencja Rozwoju Przemysłu). Rozmowę poprowadzi Iwona Wysocka.

11 CZERWCA 2021 ROKU

W piątek, 11.06.2021 r. o godz. 10:00 “Gospodarka morska a uwarunkowania komunikacyjne w Polsce. Inwestycje kolejowe i rozbudowa systemu kolejowego w ramach projektu CPK”. Prelegenci: Marcin Horała (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP), Ireneusz Merchel (prezes zarządu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.), dr hab. Ernest Czermański (Katedra Transportu i Handlu Morskiego, Uniwersytet Gdański) oraz Radosław Kantak (członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych). Moderatorem był Artur Kiełbasiński.

O 11:30 odbyła się debata: “Polskie porty po COVID-19 w kierunku rekordów przeładunków”. Uczestnicy: Adam Kłos (dyrektor handlowy Portu Gdańsk), Maciej Krzesiński (dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Portu Gdynia), Bogdan Ołdakowski (prezes Actia Forum). Moderatorem był Mateusz Kowalewski.

Z kolei o godz. 13:00 miała miejsce debata “Port zewnętrzny i Port Centralny jako narzędzie podnoszenia konkurencyjności polskich portów. Przekop Mierzei”. Udział wzięli: Łukasz Greinke (prezes zarządu Portu Gdańsk), dr Michał Tuszyński (Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu), Arkadiusz Zgliński (dyrektor Portu w Elblągu). Moderator: Maciej Wośko.

 

STATUETKI I LIST

Warto podkreślić, że w trakcie I Forum Morskiego Radia Gdańsk wręczone zostały statuetki. Nagrodę “Statek Roku” otrzymał niszczyciel min ORP “Kormoran”. Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Najnowocześniejsza jednostka tej klasy w NATO, która została zbudowana w Polsce. Z kolei statuetkę “Żagiel Radia Gdańsk” przyznano pośmiertnie śp. Piotrowi Soyce, wybitnemu menadżerowi, twórcy  prezesowi Grupy Kapitałowej Remontowa Holding. Galę uświetnił koncert Natalii Capelik-Muiangi. 

Podczas uroczystej gali wicewojewoda pomorski Michał Bąkowski przeczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. W uroczystości wzięli udział także doradcy prezydenta RP – Marcin Drewa oraz Piotr Karczewski.

PARTNERZY

Partnerzy I Forum Morskiego Radia Gdańsk to: partner generalny – PKN Orlen; partnerzy główni – Port Gdynia, PGE Baltica, Port Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna; partner – Centralny Port Komunikacyjny, Urząd Morski w Gdyni; partnerzy merytoryczni – Uniwersytet Morski, Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Gdański; patroni medialni – TVP3 Gdańsk, “Tygodnik Solidarność”, “Magazyn Solidarność”. Patronatem honorowym I Forum Morskie Radia Gdańsk objął premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: Radio Gdańsk