Foto. Pinterest

Obroty w handlu pomiędzy Chinami a Koreą Północną były w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku o prawie 70 proc. niższe niż rok wcześniej, prawdopodobnie z powodu pandemii koronawirusa – podała agencja Yonhap, powołując się na piątkowe dane rządu Korei Płd.

Wartość dwustronnego handlu między dwoma komunistycznymi sąsiadami wyniosła od stycznia do sierpnia ok. 510 mln dolarów, w porównaniu z 1,71 mld USD w analogicznym okresie roku 2019 – poinformowało ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku Korea Płn. wyeksportowała do Chin towary warte 41,9 mln dolarów i sprowadziła z tego kraju produkty za 470 mln USD. Wśród najważniejszych towarów importowanych z Chin były tekstylia, olej sojowy, ryż, części zegarków i mąka – wynika z danych południowokoreańskiego resortu.

Chiny uznawane są za największego sojusznika północnokoreańskiego reżimu. W 2019 roku wymiana z Chinami odpowiadała za 95,4 proc. całości handlu zagranicznego Korei Płn., podczas gdy jeszcze w roku 2007 było to 67,1 proc. Wzrost wiązany był z zacieśnieniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe.

Najnowszy spadek może wynikać z wprowadzonych w Korei Płn. środków zapobiegania pandemii Covid-19 – ocenił poseł rządzącej Koreą Płd. Partii Demokratycznej Dzon He Czol, który ujawnił szacunki ministerstwa zjednoczenia na temat północnokoreańskiego handlu.

Korea Płn. nie zgłosiła oficjalnie ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem i już w początkowym okresie pandemii wprowadziła surowe środki kwarantanny i restrykcje na granicach. Komentatorzy zwracali uwagę, że zmniejszyło to handel i wstrzymało ruch turystyczny na granicy z Chinami, odcinając Pjongjang od ważnego źródła zagranicznej waluty.

Źródło: PAP