Japonia prosi ubezpieczycieli o utrzymanie ochrony dla spedytorów LNG na wodach rosyjskich
Opublikowane:
29 grudnia, 2022
Fot. Terminal LNG Negishi, Jokohama/Wikipedia
Japoński rząd zwrócił się do ubezpieczycieli o podjęcie dodatkowego ryzyka, którym jest zapewnienie ubezpieczenia od wojny dla spedytorów skroplonego gazu ziemnego (LNG) na wodach rosyjskich, poinformował wysoki urzędnik w ministerstwie przemysłu.
Agencja Usług Finansowych (FSA) i Agencja Zasobów Naturalnych i Energii (ANRE) złożyły we wspólnym liście do krajowego stowarzyszenia ubezpieczeń ogólnych rzadki wniosek. Tokio chce mieć pewność, że Japonia nadal będzie importować LNG z projektu Sachalin-2 w Rosji, powiedział Reutersowi urzędnik.
FSA i ANRE zwróciły się do ubezpieczycieli o podjęcie działań mających na celu dalsze oferowanie morskiego ubezpieczenia wojennego dla armatorów w celu transportu LNG z Sachalina-2, ponieważ jest to kluczowe dla japońskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Urzędnik FSA
Ruch ten następuje po tym, jak Tokio Marine & Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Insurance i Mitsui Sumitomo Insurance w piątek przekazały armatorom, że od 1 stycznia 2023 roku przestaną oferować ubezpieczenie od wojny, które obejmuje uszkodzenia wojenne statków na wodach terytorialnych Rosji.
Decyzje te pojawiły się po tym, jak firmy reasekuracyjne ostrzegły, że dłużej nie będą brać na siebie ryzyka statków związanego z wojną.
Jednakże trzy firmy poinformowały w poniedziałek, że prowadzą rozmowy z innymi reasekuratorami, aby zaoferować ochronę tego ryzyka.
Kompleks Sachalin-2, znajdujący się na wyspie Sachalin na rosyjskim Dalekim Wschodzie, częściowo należący do Gazpromu i japońskich domów handlowych, odpowiada za 9 proc. importu LNG przez Japonię.
Według urzędnika w FSA, Zabezpieczenie LNG jest najwyższym priorytetem dla rządu i poprosiliśmy firmy ubezpieczeniowe o współpracę w tym zakresie.
Odpowiadając na list, rzecznicy Tokio Marine, Sompo Japan i Mitsui Sumitomo poinformowali agencję Reuters, że nadal będą poszukiwać większego wsparcia ze strony reasekuratorów w zakresie pokrycia wojennego, aby mogli zapewnić ubezpieczenie od wojny w przyszłym roku.
Źródła branżowe podały, że ubezpieczyciele mogą odmówić ubezpieczenia samolotów lecących na Ukrainę lub statków pływających po Morzu Czarnym, ponieważ reasekuratorzy – którzy ubezpieczają ubezpieczycieli – proponują wyłączenie tego regionu z polis od stycznia.
Reasekuratorzy zazwyczaj odnawiają swoje 12-miesięczne umowy z klientami ubezpieczeniowymi 1 stycznia, co oznacza, że mają pierwszą okazję do zmniejszenia ekspozycji od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, po tym, jak w tym roku ponieśli straty związane z konfliktem i z huraganem Ian na Florydzie.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.