Kuter patrolowy KD Pendekar idzie na dno po zderzeniu z podwodnym obiektem
Opublikowane:
25 sierpnia, 2024
Fot. @MyNegara/X
Kuter patrolowy KD Pendekar, należący do Królewskiej Malezyjskiej Marynarki Wojennej (RMN), zatonął dziś przy wschodnim wejściu do Cieśniny Singapurskiej, około dwóch mil morskich na południowy wschód od Tg Penyusop w stanie Johor. Okręt został poważnie uszkodzony po zderzeniu z podwodnym obiektem, do którego doszło w południe, co spowodowało jego stopniowe zalewanie i w konsekwencji zatonięcie.
Pomimo natychmiastowych działań załogi mających na celu uratowanie jednostki, KD Pendekar ostatecznie zatonął o godzinie 15:54 czasu lokalnego.
W oświadczeniu wydanym przez RMN około godziny 20:00 poinformowano, że wszyscy członkowie załogi, składającej się z 39. osób, zostali bezpiecznie ewakuowani. Nikt nie odniósł obrażeń. Załoga przebywa obecnie na pokładzie KD Sultan Ismail w Tanjung Pengelih, Johor.
RMN kontynuuje prace ratunkowe na miejscu zdarzenia, a inne jednostki marynarki zostały rozmieszczone w rejonie, aby monitorować sytuację i zapewnić bezpieczeństwo żegludze. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez marynarkę, Pendekar był wyposażony głównie w uzbrojenie defensywne, nie mając już na pokładzie pocisków Exocet, które zostały zdemontowane kilka lat temu.
KD Pendekar, należący do typu Handalan, był jednym z czterech szybkich kutrów patrolowych opracowanych w Szwecji. Jednostki te zostały zaprojektowane pod koniec lat 70. XX wieku i były intensywnie eksploatowane przez RMN w różnych misjach patrolowych oraz operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Należy zaznaczyć, że w ostatnich latach KD Pendekar był jednym z bardziej aktywnych okrętów RMN, uczestnicząc między innymi w operacji poszukiwawczej tankowca Orkim Harmony w 2015 roku oraz w operacji ratunkowej kutra rakietowego Perdana w 2017 roku.
KD Pendekar był patrolowcem, którego głównym zadaniem była ochrona malezyjskich wód terytorialnych oraz wsparcie w operacjach morskich.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.