Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Trzymasztowa fregata Dar Młodzieży, należąca do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wyszła dziś rano w swój pierwszy tegoroczny rejs szkoleniowy. W trakcie podróży odwiedzi m.in. Belgię, Portugalię i Norwegię, realizując misję kształcenia przyszłych oficerów floty handlowej.
O godzinie 9:00 Dar Młodzieży opuścił Nabrzeże Pomorskie w Gdyni, rozpoczynając tegoroczną kampanię szkoleniową. Na pokładzie znalazło się 50 uczniów Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, którzy uczestniczyli w przygotowaniach jednostki i zdobywali pierwsze praktyczne doświadczenia w żegludze.
Pierwszym przystankiem na trasie fregaty będzie Antwerpia, gdzie jednostka dotrze 20 marca. Tam nastąpi pierwsza zmiana załogi – uczniów zastąpi 104 studentów belgijskiej Akademii Morskiej. Praktyki na Darze Młodzieży umożliwią im doskonalenie umiejętności nawigacyjnych oraz zapoznanie się z codziennym funkcjonowaniem żaglowca. Kolejnym etapem podróży będzie Port Ponta Delgada na Azorach.
Współpraca Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z belgijską Akademią Morską trwa od 2008 roku i nawiązuje do wspólnych tradycji szkoleniowych obu krajów, sięgających lat 40. XX wieku. Już od 17 lat studenci Hogere Zeevaartschool Antwerpen zdobywają doświadczenie na Darze Młodzieży, szkoląc się pod okiem polskiej kadry oficerskiej, której kompetencje są wysoko cenione przez belgijskie środowisko akademickie.
Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. Adam Weintrit
18 kwietnia żaglowiec ponownie zawinie do Antwerpii, gdzie na jego pokład wejdzie nowa grupa – około 120 uczniów szkół morskich z Gdańska, Kędzierzyna-Koźla i Wrocławia. To oni przejmą obowiązki i będą kontynuować rejs pod okiem doświadczonej kadry.
Po zakończeniu tej części podróży Dar Młodzieży skieruje się do Oslo, gdzie 3 maja weźmie udział w obchodach Święta Narodowego Norwegii organizowanych przez Ambasadę RP. Następnie, zanim wróci do macierzystego portu w Gdyni, zawinie jeszcze do Hamburga. W dniach 9-11 maja weźmie udział w Hafengeburtstag – prestiżowych obchodach rocznicy powstania portu, uznawanych za największe święto morskie na świecie.
Powrót fregaty do Gdyni planowany jest na 18 maja.
Dar Młodzieży to jedna z najbardziej rozpoznawalnych jednostek polskiej floty szkoleniowej. Jest pierwszym żaglowcem, który został zaprojektowany i zbudowany w polskiej stoczni specjalnie do celów dydaktycznych. Jego kadłub zwodowano w Stoczni Gdańskiej 12 listopada 1981 roku, a 4 lipca 1982 roku na maszcie podniesiono biało-czerwoną banderę.
Dzięki swojemu białemu kadłubowi, podobnie jak jego poprzednik Dar Pomorza, zyskał przydomek „białej fregaty”. Barwa ta nie jest przypadkowa – tradycyjnie oznacza przynależność do flot szkoleniowych oraz podkreśla prestiż i elegancję jednostki.
Jednostka kontynuuje tradycję swoich poprzedników – Lwowa i Daru Pomorza, odgrywając kluczową rolę w szkoleniu przyszłych kadr morskich. Ma 94,2 m długości (z bukszprytem 108,8 m), wyporność wynosi 2,9 tys. ton, a powierzchnia żagli sięga 3 015 m², co czyni go jednym z największych szkolnych żaglowców na świecie.
W styczniu 2025 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło decyzję o budowie nowego żaglowca, który w przyszłości zastąpi Dar Młodzieży. Koszt tej inwestycji oszacowano na około 300 mln złotych.
Autor: Mariusz Dasiewicz
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.