Francuski koncern stoczniowy Naval Group rozpoczął prace związane z dekonstrukcją pięciu okrętów podwodnych przenoszących pociski balistyczne. Prace zostaną przeprowadzone w morskiej bazie wojskowej w Cherbourgu.
Zamówienie związane z utylizacją pięciu okrętów podwodnych klasy Le Redoutable zostało skierowane przez francuską Agencję ds. Zamówień Publicznych do koncernu morskiego Naval Group w 2016 roku. Ten zaś podpisał umowę z firmą Voelia. To międzynarodowa grupa kapitałowa z siedzibą w Paryżu, specjalizująca się m.in. w utylizacją produkcji przemysłowej. Voelia na zlecenie koncernu stoczniowego przeprowadzi dekonstrukcję pięciu okrętów podwodnych i odzyska materiały, które będą nadawały się recyklingu.
Zobacz też: Okręty rakietowe Orkan: w tym roku umowa na modernizację.
Jednostki, które zostaną poddane dekonstrukcji, to wycofane ze służby we francuskiej marynarce wojennej okręty podwodne zbudowane w latach 1964-1982: Le Tonnant, Le Terrible, Le Foudroyant, L’Indomptable i L’Inflexible. To pierwsze okręty podwodne we francuskiej flocie, które zostały uzbrojone w pociski balistyczne.
Według firmy Voelia 87 proc. materiałów, które zostaną odzyskane podczas demontażu okrętów, będą nadawały się do recyklingu. Zostaną one posortowane i przygotowane do sprzedaży.
Zobacz też: thyssenkrupp Marine Systems blisko budowy fregat dla Egiptu.
Firma Voelia już ma doświadczenie w utylizacji okrętów wojennych. W 2014 roku spółka rozpoczęła prace związane z dekonstrukcją innych okrętów wycofanych ze służby we francuskiej marynarce wojennej: śmigłowcowca Jeanne d’Arc oraz krążownika Colbert.
Podpis: am
Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.