Należąca do amerykańskiego koncernu Huntington Ingalls Industries stocznia Newport News Shipbuilding ukończyła już 25 proc. prac w ramach remontu głównego, jaki przechodzi lotniskowiec atomowy US Navy USS George Washington.

Ten etap prac zwieńczył montaż wieży radarowej na pokładzie lotniskowca. Operację można zobaczyć na filmie, który znajduje się poniżej.

Lotniskowiec USS George Washington to szósty okręt klasy Nimitz, który został odstawiony do stoczni w celu przeprowadzenia remontu głównego. Jest to również pierwszy okręt tego typu, który otrzymał nową wieżę radarową.

Remont główny lotniskowca rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku. Kontrakt zawarty w tej sprawie obejmuje m.in. wymianę paliwa w reaktorach jądrowych, modernizację 2 300 pomieszczeń dla załogi i obsługi okrętu, wymianę lub rewitalizację 600 różnych zbiorników oraz wielu systemów okrętowych. Remont ma zakończyć się pod koniec 2021 roku.

Zobacz też: Stocznia Szczecińska tworzy hub przemysłowy i podąża za globalnym trendem.

W sumie amerykańska marynarka wojenna ma 10 lotniskowców klasy Nimitz. Pierwszy z nich wszedł do służby w maju 1975 roku, a ostatni – USS George H.W. Bush – w styczniu 2009 roku. Jednostka USS George Washington została zbudowana przez stocznię Newport News Shipbuilding i weszła do służby w amerykańskiej marynarce wojennej w lipcu 1992 roku.

Lotniskowiec USS George Washington mierzy 333 m długości oraz 40,8 m szerokości. Jego wyporność to 104 tys. ton. Załogę okrętową stanowi 3 200 oficerów i marynarzy, a personel lotniczy to 2 480 ludzi. Okręt może przenosić 80 samolotów różnego typu.

Podpis: tz

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.