BAE Systems zdobyło kontrakt o wartości 70,6 mln USD na modernizację konfiguracji Mod 4 pięciu armat morskich Mk 45 użytkowanych przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy). Po modernizacji armaty będą charakteryzowały się większą siłą ognia.

Mk 45 to standard przemysłowy dla armat morskich dużego kalibru, a modernizacja do konfiguracji Mod 4 umożliwi użycie nowoczesnej amunicji.

„Jesteśmy światowym liderem w projektowaniu i produkcji armat morskich, wytwarzamy niezawodne i przystępne kosztowo technologie, które spełniają wymagania sił zbrojnych dziś i w przyszłości” – powiedział Joseph Senftle, wiceprezes i dyrektor generalny działu Weapon Systems w BAE Systems.

Mk 45 jest najlżejszą, najbardziej kompaktową i najpopularniejszą na świecie, całkowicie zautomatyzowaną armatą morską kalibru 5 cali (127 mm), dostarczoną w ilości 260 szt. do U.S. Navy i marynarek wojennych dziesięciu innych państw sojuszniczych.

Modyfikacja do wersji Mod 4 obejmuje wzmocnienie struktury łoża armaty, dzięki czemu może ona uzyskać energię strzału większą o 50 procent, co powoduje, że pociski lecą szybciej i dalej. Nowy, całkowicie cyfrowy system kierowania zapewnia większą moc obliczeniową i posiada interfejs oparty o ekran dotykowy.

Modernizacja umożliwi pozostawienie armat w służbie przez następne dekady.

Mk 45 są używane przez krążowniki rakietowe U.S. Navy typu Ticonderoga i niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke.

Prace przy modernizacji Mk 45 do standardu Mod 4 będą realizowane w zakładach BAE Systems w Louisville, w stanie Kentucky, z udziałem dostawców firmy, a ich zakończenie jest planowane przed końcem 2023 roku.

Podpis: ER