Portal Stoczniowy

Belgijska marynarka wojenna podała, że 30 maja br. fregata klasy Karel Doorman F931 Louise-Marie po raz pierwszy wystrzeliła przeciwokrętowy pocisk Harpoon. Strzelanie odbyło się podczas międzynarodowych ćwiczeń rakietowych Mjoelner na północy Norwegii.

Ćwiczenia odbyły trwały od 28 do 31 maja. Uczestniczyło w nich sześć okrętów wojennych. Belgijska marynarka wojenna podkreśla, że pociski manewrujące Harpoon stanowią główną broń belgijskich okrętów do zwalczania jednostek nawodnych. Belgijskie siły morskie podały w komunikacie, że nigdy do tej pory nie wykonywały strzelań z tych pocisków z uwagi na wysokie koszty.

Podczas ćwiczenia pocisk Harpoon trafił w treningowy cel umieszczony na dryfującej tratwie znajdującej się ok. 17 mil morskich od okrętu.

Podczas ćwiczeń fregata Louise-Marie przetestowała także pocisk przeciwlotniczy Sea Sparrow, armatę okrętową OTO Melara kal. 76 mm oraz system obrony bezpośredniej SGE-30 Goalkpeeper kal. 30 mm.

Louise-Marie to druga jedna z dwóch fregat klasy Karel Doorman, które są użytkowane przez belgijską marynarkę wojenną. Obie jednostki zostały zakupiono przez Belgów w 2005 r., wcześniej okręty służyły w holenderskiej marynarce. Louise-Marie została odebrana przez belgijskie siły morskie w 2008 r.

Okręt mierzy 122 m długości i 14 m szerokości. Rozwija prędkość do 30 węzłów. Załogę fregaty stanowi 145 oficerów i marynarzy.

Fregata Louise-Marie została zbudowana przez Damen Schelde Naval Shipbuilding i do służby w holenderskiej marynarce weszła w listopadzie 1991 r. pod nazwą Willem van der Zaan. W sumie grupa Damen zbudowała osiem takich fregat. Po dwa okręty służą obecnie w marynarkach: belgijskiej, holenderskiej, portugalskiej oraz chilijskiej.

Podpis: mb