Testy przeprowadzone przez fińską grupę technologiczną Wärtsilä polegały na zintegrowanym wykorzystaniu operacyjnym systemów Eniram Trim i Nacos System. Połączenie ich funkcjonalności zwiększa wydajność operacyjną statków oraz podnosi bezpieczeństwo żeglugi, Wärtsilä podała w komunikacie.

Fińska spółka poinformowała, że testy systemów przeprowadzono na należącym do floty Carnival Costa Crociere statku Costa Atlantica. Wärtsilä podkreśliła, że zintegrowane funkcjonowanie systemów Eniram Trim i Nacos System pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów żeglugi oraz osiągnięcie przez jednostkę zrównoważonej efektywności. Wykorzystanie tych systemów istotnie poszerza świadomość sytuacyjną załogi.

Historia tego projektu zaczyna się jednak dużo wcześniej. W 2016 r. Wärtsilä dokonała akwizycji spółki Eniram. To firma specjalizująca się w technologiach zarządzania energią w celu redukcji zużycia paliwa oraz emisji. Projekt biznesowy nowego właściciela zakładał, że Eniram uzupełni kompetencje fińskiej grupy w zakresie technologii cyfrowych. Kupiona firma stworzyła innowacyjną metodę analizy trymu, który opiera się na unikalnym modelu hydrodynamicznej charakterystyki statku, danych zbieranych przez czujniki zanurzenia zainstalowane na kadłubie statku oraz na układach automatyki i mostku. To właśnie system Eniram Trim w skrócie. Uzyskane dane umożliwiają mu obliczenie optymalnego trymowania w czasie rzeczywistym. To z kolei pozwala na redukcję zużycia paliwa oraz obniżenie kosztów żeglugi. Fińska spółka podkreśla, że osiągnięcie takich efektów nie jest możliwe w przypadku zastosowania konwencjonalnych metod trymowania.

Zobacz też: Wärtsilä przejęła brytyjską spółkę Transas.

Z kolei Nacos Platinum opracowany przez fińską firmę Wärtsilä to unikalna kombinacja systemów nawigacyjnego, automatyzacyjnego oraz do pozycjonowania dynamicznego oraz kontroli mocy i napędu statku. Poprzez integrację tych funkcjonalności w jednym systemie Nacos Platinum umożliwia załodze nawigowanie, kontrolowania oraz monitorowani statku z różnych pozycji na pokładzie. Jest to możliwe dzięki wielofunkcyjnym stacjom operatorskim.

Wprowadzenie funkcjonalności oferowanych w ramach Eniram Trim umożliwia podjęcie przez załogę natychmiastowej reakcji na zmieniające się warunki oraz utrzymanie optymalnego trymu statku w czasie rzeczywistym. Fińska wytwórnia innowacji morskich podkreśla, że połączenie tego systemu z możliwościami oferowanymi przez system kontroli Nacos Platinum w zakresie nawigacji, automatyzacji oraz pozycjonowania dynamicznego przynosi znaczne korzyści ich operatorowi. Dzięki zintegrowanemu wykorzystaniu obu systemów załoga statku ma większą świadomość sytuacyjną i przejrzystość operacyjną. Połączenie systemów pozwala także na ograniczenie liczby stanowisk operatorskich. Jak podkreśla Wärtsilä, ma ono również zapewniać lepszą jakość obsługi użytkownika w zakresie agregacji i analizy zebranych danych.

Integracja funkcjonalna technologii Enimaram i Nacos powoduje, że system nawigacyjny szybciej  i bardziej precyzyjnie przekazuje komunikaty o sytuacji jednostki. Informacje te są wyświetlane na wszystkich ekranach Nacos, poszerzając zakres percepcji załogi oraz zwiększając jej świadomość sytuacyjną. Ogólny efekt to poprawa wydajności i podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania statku, podkreśla fińska grupa technologiczna.
Maik Stoevhase, dyrektor ds. automatyzacji, nawigacji i komunikacji oraz rozwiązań morskich w firmie Wärtsilä, mówi, że projekt integracji funkcjonalnych systemów Eniram i Nacos wpisuje się strategię digitalizacji, którą realizuje grupa.

Zobacz też: Wärtsilä przetestowała pierwszy na świecie system automatycznego dokowania.

– Jesteśmy dobrze przygotowani do wykorzystania komplementarnych technologii z uwagi na nasze szerokie portfolio oraz bogaty zakres kompetencji. Ten program testowy potwierdził naszą zdolność do stworzenia lepszego łańcucha wartości w zakresie agregacji i analizy danych – powiedział Maik Stoevhase z grupy Wärtsilä.

Wärtsilä jest wiodącym w świecie dostawcą kompletnych rozwiązań energetycznych dla przemysłu okrętowego i energetycznego. Kładąc nacisk na innowacje techniczne oraz optymalizację efektywności energetycznej, Wärtsilä umożliwia swoim klientom zwiększenie efektywności ekonomicznej eksploatowanych instalacji i statków, przy jednoczesnym ograniczeniu ich wpływu na środowisko naturalne.

W roku 2016, zysk netto ze sprzedaży wyniósł EUR 4,8 mld przy zatrudnieniu około 18,000 osób. Firma działa w ponad 200 lokalizacjach w około 70 krajach na całym świecie.  Wärtsilä jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

Podpis: łp