Stocznia Crist montuje wielkie bloki kadłuba „Nexans Aurora”- statku do instalacji kabli, który zostanie ukończony w Ulstein Verft w Norwegii.

Projekt opiera się na połączonych doświadczeniach Nexans, Skipsteknisk, Ulstein Verft i MAATS Tech, z których każdy jest światowym liderem w produkcji kabli podmorskich, systemów pępowinowych i statków instalacyjnych do operacji na całym świecie.

Ragnhild Katteland, dyrektor generalny Nexans Norway, podkreślił że- „budowa tego przełomowego statku do układania kabli jest kamieniem milowym w długoterminowej strategii naszej firmy zmierzającej ku przyszłości na rynku energii,(…) aby utrzymać naszą pozycję ważnego gracza pod klucz w dziedzinie kabli podmorskich. Przyczynienie się do zabezpieczenia światowego zaopatrzenia w energię poprzez instalację połączeń kablowych na całym świecie i przyczynienie się do ekologicznej zmiany środowiska Nexans Aurora będzie najważniejszym atutem ”.

-„Statek jest dobrze przygotowany do złożonych zadań budowlanych w trudnych warunkach pogodowych w dowolnym miejscu na świecie. Ulstein Verft przeprowadzi ostateczne wyposażenie, uruchomienie i testy przed dostawą statku w 2021 roku, a my jesteśmy dobrze przygotowani i chętni do sfinalizowania tego nowego projektu dla Nexans ”, mówi dyrektor zarządzający Lars Lühr Olsen w Ulstein Verft.

Wykonanie „Nexans Aurora” opiera się na ponad stu latnim doświadczeniu Nexans w instalowaniu kabli podmorskich. Nowoczesna instalacja kablowa instalowana obecnie to wyższy poziom pod względem pojemności i możliwości.

Dzięki dużemu gramofonowi dzielonemu o pojemności 10 000 ton statek układający kable DP3 stanowi kolejny krok w zakresie odnawialnych źródeł energii na morzu. Statek został zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych i ma dużą zwrotność oraz możliwości utrzymywania stacji.

Statek odegra istotną rolę w instalacji najnowocześniejszych kabli podmorskich wysokiego napięcia Nexans, które dostarczą światu więcej energii, pomagając w podłączeniu morskich farm wiatrowych do sieci, wspierając elektryfikację morskich instalacji naftowych i tworząc połączenia między krajami.

Podpis MD