Hiszpański koncern Navantia został zakwalifikowany do dalszego udziału w programie mającym na celu pozyskanie w ramach pracy rozwojowej i w drodze zakupu zdolności do rażenia celów morskich, powietrznych i lądowych przez pozyskanie okrętu obrony wybrzeża pk. „MIECZNIK”. Podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach Navantia zaprezentuje swoją wielozadaniową fregatę F-100 oraz nowy okręt podwodny S-80.

Należy tutaj wspomnieć, iż Hiszpański koncern Navantia uczestniczy po raz pierwszy w MSPO, które odbywają się 07-10 września. Stoisko koncernu Navantia (E17) to w szczególności wyeksponowana fregata F-100 oraz nowy okręt podwodny S-80.

Propozycja Navantii oparta na wielozadaniowej fregacie F-100 została wybrana do dalszego udziału w programie Miecznik na budowę trzech fregat dla Polskiej Marynarki Wojennej oraz transferze technologii (ToT). F-100 jest dojrzałą i sprawdzoną konstrukcją, z powodzeniem eksploatowaną przez Armada Española – Hiszpańską Marynarkę Wojenną. Ta udana konstrukcja stała się punktem wyjścia dla zrealizowanych kontraktów eksportowych do Norwegii i Australii. Koncern Navantia posiada długoletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie szerokiej gamy okrętów zwłaszcza fregat, a jej elastyczność w podejściu do wymagań zamawiającego pozwala na dopasowanie się do potrzeb Polskiej Marynarki Wojennej.

Na MSPO w ramach prezentacji fregaty F-100 Navantia zademonstruje “Navantis” (NAVANtia Training Integrated System) opracowany przez hiszpański koncern zaawansowany system szkolenia załóg okrętów, mającym na celu zmniejszenie ryzyka oraz kosztów operacyjnych a jednocześnie zwiększający poziom wyszkolenia i możliwości marynarzy. Firma zaprezentuje również “Navantis avatar” oferowanego okręt Auxiliary Oiler Replenishment AOR oraz model S-80. Należy tutaj wspomnieć, iż S-80 to pierwszy okręt podwodny zaprojektowany i zbudowany przez hiszpańską firmę, i jest najbardziej zaawansowanym konwencjonalnym okrętem podwodnym, wykorzystującym między innymi system napędu niezależnego od powietrza (AIP), który redukuje jego wykrywalność.

NAVANTIA I PROGRAM MIECZNIK

Program Miecznik na celu pozyskanie trzech okrętów obrony wybrzeża klasy fregata przygotowanej i wyposażonej do rażenia celów morskich, powietrznych i lądowych. Koncern Navantia przewiduje budowę jednostek oraz transfer technologii dla stoczni PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni oraz Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Udział hiszpańskiego koncernu dysponującego ogromnym międzynarodowym doświadczeniem pozwala optymistycznie postrzegać skuteczność realizacji tak skomplikowanego przedsięwzięcia jak budowa okrętów klasy fregata bezpośrednio u klienta.

Aktualnie koncern Navantia obecnie bierze udział w fazie opłacalności (Viability Phase) prowadzonej przez lidera konsorcjum PGZ SA mającej na celu zaproponowanie Zamawiającemu projektu okrętu dla programu Miecznik, który jeszcze bardziej dostosuje się do wymagań Inspektoratu Uzbrojenia.

Koncern Navantia wielokrotnie udowodnił swoją zdolność do efektywnego realizowania różnych modeli programów ToT, które pomogły rozwinąć lokalne zdolności w zakresie budowy i modernizacji okrętów oraz wsparcia ich cyklu życia. Model biznesowy prezentowany przez hiszpański koncern o wysokiej wartości dodanej dla potencjalnego klienta, pozwala Navanti odnosić sukcesy co zostało potwierdzone kontraktami w Turcji, Arabii Saudyjskiej czy Australii.

„Navantia jest gotowa na obecność w Polsce, aby wspierać budowę i utrzymanie okrętów” – Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować Polskiej Marynarce Wojennej model współpracy, rokuje on korzystną dla obu stron współpracę i może pozwolić Polsce naszemu przyjacielowi i sojusznikowi posiadać wysoce technologiczne zdolności obrony morskiej. Zostały one już   sprawdzone zarówno przez Hiszpańską Marynarkę Wojenną, jak i przez innych międzynarodowych klientów” – oświadczył Dyrektor ds. handlu i rozwoju biznesu Navantia Javier Herrador.

Hiszpańska stocznia Navantia jest światowym punktem odniesienia w projektowaniu, budowie i integracji wysoko technologicznych, najnowocześniejszych okrętów wojennych dla Hiszpańskiej Marynarki Wojennej i nie tylko, co czyni ją firmą strategiczną, ważną dla rynku międzynarodowego. Jej działalność obejmuje projektowanie i produkcję Zintegrowanych Systemów Zarządzania Platformą, Systemów Kontroli Ognia, Systemów Dowodzenia i Kontroli, Układów Napędowych a także wsparcia przez całe życie dla wszystkich jej produktów. Navantia podjęła również kroki w kierunku dywersyfikacji i stała się znaczącą firmą w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

Navantia należy do Grupo SEPI, holdingu korporacyjnego składającego się z 15 spółek państwowych, w których ma bezpośrednie udziały większościowe. Spółki zatrudniają ponad 78 tys. specjalistów różnych branż i dziedzin. Ponadto koncern posiada fundację i bezpośrednie udziały mniejszościowe w kolejnych dziewięciu spółkach oraz udziały pośrednie w ponad stu spółkach.

Zapraszamy na stoisko E17 firmy Navantia!

Źródło: Navantia/MD

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/