Fot. EPA/EPA

Ponad 1600 migrantów z Afryki dotarło od soboty na Wyspy Kanaryjskie – poinformował wczoraj rząd tej hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej, położonej u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Migranci przeprawili się przez Atlantyk ok. 40 łodziami.

Władze archipelagu wyjaśniły, że wszyscy przybysze zostali podjęci przez jednostki hiszpańskiej policji morskiej przed dobiciem do brzegu, a następnie zostali skierowani do ośrodka nadzorowanego przez Czerwony Krzyż na Gran Canarii.

Do niedzieli wieczór spodziewane było przetransportowanie na główną wyspę archipelagu nielegalnych imigrantów z sześciu innych łodzi. Według szacunków policji morskiej, która przejęła ich na pełnym morzu, na pokładzie było łącznie 115 Marokańczyków.

W sobotę rano policja morska przejęła też inną łódź dryfującą w okolicach portu Alicante, na południowym wschodzie Hiszpanii. Na jej pokładzie znajdowało się dziewięciu Algierczyków.

Jak ustalił Czerwony Krzyż w oparciu o informacje uzyskane od uratowanych imigrantów, w ciągu trwającej sześć dni podróży przez Morze Śródziemne z łodzi wypadły dwie osoby, które się utopiły.

Od stycznia do października 2020 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło łącznie 4000 nielegalnych imigrantów, czyli o 550 proc. więcej wobec analogicznego okresu w 2019 r.

Źródło: PAP