25 maja w stoczni Castellammare di Stabia należącej do koncernu Fincantieri, zwodowany został nowy helikopterowiec (Landing Helicopter Deck, LHD) dla włoskiej marynarki wojennej. Amfibijna i wielozadaniowa jednostka o nazwie Triest będzie zdolna do przenoszenia nie tylko śmigłowców, ale również wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B, będących maszynami krótkiego startu i pionowego lądowania (tzw. STOVL). Tym samym nowy okręt przez niektórych określany jest jako lotniskowiec.

 

 

W ceremonii zwodowania okrętu wzięli udział prezydent Włoch Sergio Matrarella i szef marynarki wojennej tego państwa admirał Valter Girardelli. Wg. zapewnień włoskiego koncernu Triest wejdzie do służby w Marina Militare w 2022 roku. Pod względem operacyjnym okręt będzie zdolny do transportu nie tylko samolotów i śmigłowców, ale również jednostek amfibijnych dzięki wykorzystaniu zatapialnego doku znajdującego się na rufie okrętu.

 

Triest będzie posiadał 1000 łóżek dla załogi i żołnierzy. Jednostka zdolna będzie do transportu batalionu o sile 600 żołnierzy i sprzętu, który będzie się mieścił na łącznej powierzchni 1200 metrów bieżących w pokładowym garażu. Wspomniany zatapialny dok o długości 50 i szerokości 15 metrów będzie w stanie pomieścić jednostki amfibijne państw NATO i UE. Znajdzie się tam również miejsce dla szybkich łodzi patrolowych, które rozwijają prędkość 40 węzłów.

 

Oprócz umożliwienia projekcji siły włoskiej marynarki wojennej, Triest będzie zdolny do realizacji misji pomocy krajom i ludności, które dotknięte zostały klęską żywiołową dzięki zdolności do dostarczania wody pitnej, zasilania, opieki zdrowotnej i pomocy medycznej. Jednostka została również zaprojektowana do pełnienia funkcji dowodzenia i kontroli w przypadku sytuacji kryzysowych na morzu, ewakuacji ludności i operacji pomocy humanitarnej.

 

Na pokładzie dostępny będzie również w pełni wyposażony szpital z salami operacyjnymi, gabinetami radiologicznymi i zabiegowymi, gabinetem dentystycznym oraz salami dla pacjentów mogącymi pomieścić 27 ciężko rannych osób. Obszar ładunkowy okrętu będzie dostępny do obsługi za pomocą dźwigów, ramp rufowych i bocznych, a całość obsługiwana będzie przy wykorzystaniu wewnętrznych ramp i wind.

 

Fincantieri jest również w trakcie wyposażania okręt wsparcia logistycznego Vulcano. Dostarczenie jednostki prawdopodobnie zostanie opóźnione, ponieważ została ona poważnie uszkodzona w pożarze w lipcu 2018 roku. Zaledwie miesiąc po jej zwodowaniu.

Podpis: km