Oddziały piechoty morskiej w obwodzie kaliningradzkim zostaną wyposażone w bojowe wozy piechoty BMP-3F – podał we wtorek dziennik “Izwiestija”. Jak ocenia, sprzęt ten znacznie wzmocni obronę rosyjskiej eksklawy nad Bałtykiem.

Powołując się na źródło w ministerstwie obrony Rosji, dziennik podaje, że wozy BMP-3F trafią w 2021 roku do 336. samodzielnej brygady piechoty morskiej Floty Bałtyckiej, rozlokowanej w Bałtyjsku.

Uzbrojenie tych pojazdów “pozwala na zadanie poważnych szkód siłom morskim przeciwnika i nawet na zatopienie okrętów desantowych” – zaznacza dziennik.

BMP-3F jest modyfikacją BMP-3 – najnowocześniejszego rosyjskiego bojowego wozu piechoty – opracowaną specjalnie dla marynarki wojennej. Wóz ten wykazuje się większą pływalnością i może pływać przez siedem godzin. Jego maksymalna prędkość na wodzie wynosi 10 km/h, a na lądzie – 70 km/h. Siła ognia jest porównywalna z lekkimi czołgami.

Jak powiedział “Izwiestijom” ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow, wraz ze wzmacnianiem w ostatnich latach systemu obrony obwodu kaliningradzkiego rozlokowane tam siły “będą mogły skutecznie odeprzeć ewentualną agresję”.

Autor: Anna Wróbel/PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/