Costa Design Collection (CoDe) będzie pierwszym muzeum celebrującym włoski design na statku wycieczkowym.

Costa Cruises ogłosiło plan stworzenia włoskiego muzeum designu na pokładzie Costa Smeralda, nowego flagowca, którego dostawę zaplanowano na listopad 2019 r. W muzeum, nazwanym Costa Design Collection (CoDe), zaprezentowane zostanie najlepsze włoskie wzornictwo, reprezentujące kluczowe obszary innowacjiw designie. Kolekcja CoDe będzie odwoływać się do historii Włoch, pokazując globalny wpływ włoskiej kreatywności, która jest nadal dominująca.

Kuratorem projektu będzie Matteo Vercelloni, profesor historii projektowania na Polidesign (Politecnico University, Design) w Mediolanie, który regularnie współpracuje z magazynami o architekturze i projektowaniu, takimi jak INTERNI i Abitare.

 „Co.De będzie dążyć do zaprezentowania poprzez wybór artefaktów – z których wiele wciąż jest produkowanych przez włoskie firmy – żywotności przedmiotów i wyposażenia, które pozostają klasykami włoskiego designu od lat 30. XX wieku do dziś”, powiedział Vercelloni. „Muzeum przypomina autoportret Włoch; skomplikowana historia złożona z wielu innych historii.”

 Centralna lokalizacja muzeum, zaprojektowana przez dyrektora kreatywnego Costa Cruisesa, Adama D. Tihany, zachęci gości do wielokrotnego odwiedzania podczas podróży.

„Zaprojektowaliśmy muzeum wokół promenady spacerowej na  Costa Smeralda”, powiedział Tihany. „Niezależnie od tego, czy przechodzisz bezpośrenio przez kolekcję, czy dłuższą trasą, CoDe wzbogaci doświadczenie gości o przestrzeń poświęconą świętowaniu najlepszego włoskiego designu”.

„Costa Smeralda będzie hołdem dla Włoch i dla rzeczy, które sprawiają, że nasz kraj jest doceniany na całym świecie. Design jest zdecydowanie jednym z nich. Jesteśmy dumni z posiadania prawdziwego włoskiego muzeum designu na pokładzie Costa Smeralda, zawierającego wiele  produktów, które przyczyniły się do budowy statku i jego sukcesu ”. – powiedział Neil Palomba, prezes Costa Cruises.

Źródło: Costa