Naval Ship Management / Portal Stoczniowy

Rząd Australii przyznał kontrakt spółce Naval Ship Management (NSM) na wsparcie techniczne dwóch okrętów desantowych typu Canberra. Wartość umowy to około 1,5 mld dolarów australijskich a czas obowiązywania to pięć lat z możliwością dwukrotnego przedłużenia o kolejny taki okres. Oprócz serwisu technicznego dwóch wspomnianych jednostek, umowa obejmuje również wsparcie dla 12 desantowych pojazdów amfibijnych znajdujących się na okrętach typu Canberra.

– NSM ma udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie innowacji, wydajności, współpracy i wzmacniania potencjału australijskich pracowników przy realizacji podobnych programów wsparcia – powiedział australijski minister obrony Christopher Pyne. – Z niecierpliwością czekamy na współpracę z nimi w celu bezpiecznego dostarczenia zasobów dla okrętów desantowych, zapewniając im wymaganą dostępność i wydajność – dodał Pyne.

– Jesteśmy zachwyceni faktem, że zostaliśmy wybrani do tej strategicznie ważnej roli, która oparta jest o nasze relacje z Australijskimi Siłami Zbrojnymi – stwierdził dyrektor generalny Babcock, Archie Bethel. – Poprzez NSM użyjemy stosowanych przez Babcock cyfrowych zdolności zarządzania aktywami celem wsparcia tej strategicznie ważnej zdolność w nadchodzącej dekadzie i w latach późniejszych – uzupełnił Bethel.

Może Cię zainteresować:

Royal Navy: zastrzyk pieniędzy i kadr dla strategicznego programu Dreadnought

Royal Navy: zastrzyk pieniędzy i kadr dla strategicznego programu Dreadnought

Rząd Australii przyznał kontrakt spółce Naval Ship Management (NSM) na eksploatację dwóch okrętów desantowych typu Canberra. Wartość umowy to około 1,5 mld dolarów australijskich a czas obowiązywania to pięć lat z możliwością dwukrotnego przedłużenia o kolejny taki okres. Czytaj dalej

Australia posiada dwa okręty desantowe typu Canberra – HMAS Canberra i HMAS Adelaide. Weszły one do służby w latach 2014-2015 a ich kadłuby powstały w oparciu o projekt okrętu typu Juan Carlos w stoczni należącej do hiszpańskiego przedsiębiorstwa Navantia. Nadbudówki obu jednostek oraz ich wyposażenie zamontowane zostało z kolei przez australijski oddział BAE Systems. Są to okręty o wyporności 27 500 ton i długości ponad 230 m zdolne do przenoszenia nawet 1 600 żołnierzy lub maksymalnie 18 śmigłowców.

Naval Ship Management to spółka typu joint venture będąca własnością (po 50 proc.) brytyjskiej firmy Babcock i australijskiej UGL Limited stworzona na potrzeby obu podmiotów dla zapewnienia wsparcia eksploatacji różnych typów jednostek znajdujących się w służbie Royal Australian Navy. W 2012 roku NSM wygrało kontrakt na naprawę i eksploatację fregat typu ANZAC a w 2016 roku przyznany jej został wieloletni kontrakt na utrzymanie tych fregat.

Podpis: km