novatek arctic lng / Portal Stoczniowy

Rosyjski koncern energetyczny Novatek podał, że jego spółka zależna Arctic LNG 3 odkryła złoże gazu w Zatoce Obskiej. Według wstępnych szacunku może się tan znajdować 900 mld m sześc. gazu

Kilka dni temu Novatek poinformował, że spółka-córka gazowego koncernu Arctic LNG 3 zakończyła badania w ramach pierwszego odwiertu poszukiwawczego na obszarze koncesji na płytkich wodach Zatoki Obskiej. Wyniki badań potwierdziły, że odkryto nowe pole kondensatu gazu ziemnego oraz samego gazu. Według wstępnych szacunków znajduje się tam 900 mld m sześc. gazu.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja na pełnym morzu. Innowacje Stena Line.

Novatek zarządza eksportowym terminalem Jamał LNG, skąd skroplony gaz ziemny popłynął już do Brazylii, Chin oraz Hiszpanii. Firma przymierza się do budowy kolejnego takiego obiektu – Arctic LNG 2.

Po trzech kwartałach 2018 roku produkcja firmy wyniosła 402,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (BOE). Zawiera się w tym 50,31 mld m sześc. gazu ziemnego oraz 8,78 mln ton płynnych węglowodorów, czyli kondensatu gazowego oraz ropy naftowej.

Zobacz też: Dania kupuje rakiety SM-2 Block IIIA dla fregat klasy Iver Huitfield [WIDEO]

W sumie produkcja rosyjskiego koncernu w ciągu dziewięciu miesięcy 2018 roku wzrosła o 4,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Z kolei jeżeli chodzi o sprzedaż gazu ziemnego, to w okresie styczeń-wrzesień bieżącego roku Novatek sprzedał 51 mld m sześc. tego surowca, co oznacza wzrost o 8,5 proc. rok do roku. Koncern na rynkach zagranicznych sprzedał 3,43 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego.

Podpis: tz

LNG – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.