Foto. BBN

Prezydent rozmawiał wczoraj z dowódcami polskich kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Estonii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Libanie, na Łotwie oraz na Sycylii. Wspólnie z Pierwszą Damą przekazał żołnierzom życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Dowódcy przedstawili informację o sytuacji m.in. w związku z pandemią koronawirusa w rejonach, gdzie stacjonują żołnierze PKW.

W rozmowie uczestniczyli także szef MON Mariusz Błaszczak, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski oraz biskup polowy WP gen. bryg. Tadeusz Guzdek.

„Prezydent chciał się zapoznać z bieżącą aktywnością polskich kontyngentów wojskowych, a także przekazać życzenia żołnierzom, którzy Święta Wielkanocne spędzą z dala od swoich rodzin” – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda co najmniej raz w roku składał wizyty u polskich żołnierzy stacjonujących za granicami; był m.in. u żołnierzy na misjach w Kuwejcie, Afganistanie, na Łotwie, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz na Sycylii. – Celem wizyt było wspólne obchodzenie świąt, ale także pokazanie wagi, jaką Prezydent Andrzej Duda przywiązuje do udziału polskich żołnierzy w misjach wojskowych – zaznaczył Paweł Soloch.

„Ze zrozumiałych względów w tym roku takie spotkanie nie mogło się odbyć, stąd wola Pana Prezydenta, aby porozmawiać ze wszystkimi kontyngentami w formie wideokonferencji. Podczas prawie dwugodzinnej dyskusji dowódcy kontyngentów złożyli prezydentowi meldunki na temat aktualnych zadań oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionach stacjonowania” – powiedział szef BBN.

Jak przekazał-  „Pierwsza Dama była szczególnie zainteresowana środkami bezpieczeństwa oraz zapasem materiałów ochronnych, którymi dysponują kontyngenty w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Zgodnie z informacjami przekazanym przez dowódców obecnie sytuacja jest w pełni pod kontrolą i nie występują braki w wyposażeniu” – powiedział.

„Na zakończenie spotkania Para Prezydencka oraz Minister Obrony Narodowej przekazali życzenia świąteczne oraz podziękowania za służbę dla wszystkich żołnierzy na misjach” – dodał minister Soloch.

Źródło: BBN