Fot. PGNiG

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi uruchomiło kolejne trzy odwierty na złożu Arfugl – podało w piątek PGNiG. Ich eksploatacja pozwoli spółce zwiększyć produkcję gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do niemal 1 mld m sześc. w 2021 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało w komunikacie, że PGNiG Upstrem Norway (PUN) rozpoczęło eksploatację trzech odwiertów wykonanych w ramach Fazy I planu zagospodarowania złoża Arfugl na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Oznacza to, że produkcja ze złoża jest już prowadzona w pięciu otworach: trzech z Fazy I zagospodarowania, jednego z Fazy II oraz odwiertu testowego A-1 H.

Paweł Majewski, prezes PGNiG SA, wyłącznego właściciela PUN podkreślił, że nowe odwierty na złożu Arfugl oddano do użytku zgodnie z harmonogramem, pomimo trudności związanych z epidemią koronawirusa. “Ich uruchomienie oznacza nie tylko istotny wzrost wolumenu produkcji gazu ziemnego przez Grupę Kapitałową PGNiG w Norwegii, ale będzie mieć także bardzo korzystny wpływ na wyniki finansowe PUN” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGNiG.

Dodał, że Arfugl jest jednym z najbardziej rentownych projektów realizowanych na całym Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PGNiG wskazało, że produkcja z trzech uruchomionych właśnie odwiertów powinna dać PUN 0,24 mld m sześc. gazu ziemnego w 2021 roku. W połączeniu z produkcją z dwóch pozostałych eksploatowanych otworów, przypadający na PGNiG wolumen wydobycia ze złoża Arfugl wyniesie wtedy 0,47 mld m sześc. gazu ziemnego. Dzięki temu – jak podkreślono – całkowita produkcja gazu przez PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym może sięgnąć 0,94 mld m sześciennych w 2021 r.

Poinformowano, że plan zagospodarowania złoża Arfugl przewiduje wykonanie sześciu odwiertów produkcyjnych w ramach dwóch faz inwestycji – w każdej zaplanowano po trzy otwory. W kwietniu tego roku uruchomiono pierwszy odwiert w ramach Fazy II zagospodarowania. Pozostałe dwa zostaną oddane do użytku w 2021 roku – dwa lata wcześniej niż pierwotnie zakładano. Po zrealizowaniu całego planu zagospodarowania koncesji, roczna produkcja ze złoża Arfugl przypadająca na norweską spółkę PGNiG będzie wynosić w szczytowym okresie 0,5 mld m sześc. gazu. Paliwo to trafi do Polski dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe.

Łączne zasoby wydobywalne złoża Arfugl oszacowano na ponad 300 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 254 mln baryłek (w tym 29 mld m sześc. gazu) pozostaje wciąż do wydobycia. Do ich eksploatacji zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, miedzy innymi podgrzewanie gazociągów, którymi paliwo jest transportowane na pływającą platformę FPSO “Skrav”. Zapobiega to wytrącaniu się hydratów, które mogłyby zablokować przepływ gazu.

PUN ma 11,92 proc. udziałów w koncesji obejmującej złoże Arfugl. Operatorem jest Aker BP, a pozostałymi partnerami Equinor i Wintershall DEA.

PUN dysponuje udziałami w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (objęcie udziałów w czterech koncesjach czeka jeszcze na zgodę norweskiej administracji naftowej). Spółka prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z siedmiu złóż, na pięciu kolejnych prowadzi prace analityczne i inwestycyjne.

Źródło: PAP