Royal Navy / Portal Stoczniowy

Brytyjscy piloci zasiadający za sterami samolotów F-35B, które będą operować z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth, zostaną na dwa miesiące rozmieszczeni na Cyprze. Jest to pierwsza zagraniczna misja lotników służących w Królewskiej Marynarce Wojennej od ponad dekady i jej realizacja służyć ma szkoleniu przygotowawczemu do docelowego treningu na lotniskowcu na jesieni b.r.

Wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B dotarły do Wielkiej Brytanii w zeszłym roku i zostały na stałe rozlokowane w bazie Sił Powietrznych w Marham. Od tego czasu prowadzone są prace związane z opracowaniem taktyki walki zbiorowej i indywidualnej, która pozwoli rozmieścić te maszyny w dowolnym miejscu na świcie, zarówno z pokładów lotniskowców HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales (od 2021 roku), jak i baz lotniczych takich jak Akrotiri na Cyprze.

– Jestem niezmiernie dumny z tego, że eskadra jest po raz pierwszy gotowa do rozmieszczenia, szczególnie biorąc pod uwagę podjęty wysiłek, który doprowadził do ogłoszenia wstępnej zdolności operacyjnej na początku tego roku – powiedział komandor porucznik Adam Hogg z 617. Eskadry Królewskich Sił Powietrznych.

Może Cię zainteresować:

Siły zbrojne Japonii wybierają wielozadaniowe samoloty Lockheed Martin F-35B Lightning II

Siły zbrojne Japonii wybierają wielozadaniowe samoloty Lockheed Martin F-35B Lightning II

Brytyjscy piloci zasiadający za sterami samolotów F-35B, które będą operować z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth, zostaną na dwa miesiące rozmieszczeni na Cyprze. Czytaj dalej

Dyslokacja samolotów F-35B wraz załogami będzie również testem wszystkich elementów związanych z przenoszeniem tych nowoczesnych maszyn do nowej lokalizacji, w tym wsparcia logistycznego, konserwacji i samego personelu wymaganego do obsługi samolotów. Po zakończeniu śródziemnomorskiej misji szkoleniowej, maszyny wraz z załogami powrócą do Norfolk, aby przygotować się do wypłynięcia wczesną jesienią na pokładzie HMS Queen Elizabeth na wschodnie wybrzeże USA.

Jak dotąd wszystkie F-35 operujące z bazy Marham służą w 617. Eskadrze Królewskich Sił Powietrznych, chociaż dwóch na pięciu pracowników eskadry to personel Royal Navy. Biorąc zaś pod uwagę, że Wielka Brytania planuje zakupić łącznie ponad 130 samolotów tego typu, druga eskadra zostanie uformowana na początku przyszłej dekady korzystając z ram 809. Eskadry Lotnictwa Morskiego.

Podpis: km