Rzecznik Królewskiej Marynarki Wojennej potwierdził, że po wypłynięciu z Cypru i kierującego się w stronę Kanału Sueskiego lotniskowca HMS Queen Elizabet około 100 marynarzy na pokładzie jednostki przeszło pozytywnie testy na obecność koronawirusa. Royal Navy podkreśliła, że lotniskowiec i grupa uderzeniowa pozostają w pełni sprawne oraz że cała załoga otrzymała dwie dawki szczepionki na COVID-19.

W dniach między 30 czerwca a 5 lipca Queen Elizabeth odbył pięciodniową wizytę w Limassol na Cyprze, pełniąc dyplomatyczną rolę podczas światowego rejsu.   4 lipca Królewska Marynarka Wojenna poinformowała, że w ramach rutynowych badań wykryła pierwsze przypadki koronawirusa na pokładzie lotniskowca, podczas gdy media sugerują, że inne okręty należące do sił uderzeniowych również odnotowały pozytywne wyniki testów na obecność wirusa.

Podejmowane są kroki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Marynarzom nakazano noszenie maseczek na twarzy, wprowadzono zachowanie dystansu społecznego, a wśród zarażonych członków załogi podjęto działania mające na celu odnalezienie osób z którymi osoby zarażone miały wcześniej kontakt. Na pokładzie lotniskowca zaokrętowanych jest około 1600 marynarzy. Natomiast cała grupa uderzeniowa liczy ponad 37 000 osób, co oznacza, że mniej niż jeden procent z nich ma obecnie pozytywny wynik testu.

Minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace poinformował brytyjskie media, że epidemia nie ma wpływu na globalny rejs i misję lotniskowca w ramach grupy uderzeniowej. Queen Elizabeth wyruszyła w maju z Portsmouth w Anglii na 28-tygodniową misję, która obejmie około 26 000 mil morskich.

Po przepłynięciu Kanału Sueskiego lotniskowiec połączył się z dwiema grupami zadaniowymi US Navy w celu przeprowadzenia treningu i połączonych ćwiczeń morskich na Bliskim Wschodzie. Do HMS Queen Elizabeth dołączyła lotniskowcowa grupa uderzeniowa USS Ronald Reagan oraz grupa gotowości amfibijnej USS Iwo Jima w Zatoce Adeńskiej. Podczas dwudniowych ćwiczeń okręty brytyjskie, amerykańskie i holenderskie ćwiczyły taktykę i techniki walki przeciwlotniczej, nawodnej i przeciw okrętom podwodnym. Okręty ćwiczyły manewrowanie w zwartej formacji, polowanie na symulowane wrogie okręty podwodne oraz obronę przed symulowanymi atakami przeciwnikami z powietrza.

 Ostatnie ćwiczenia były drugim w tym roku operowaniem grupy gotowości amfibijnej Iwo Jima u boku brytyjskiej Carrier Strike Group, po majowych ćwiczeniach u wybrzeży Szkocji.

Przed wizytą w Azji wschodniej HMS Queen Elizabeth przemieści się z Bliskiego Wschodu na Ocean Indyjski.

Autor: MD

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/