Fot. Wojciech Kossak, Zaślubiny Polski z morzem (1931)

W ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w czwartek online odbędzie się premiera dwóch filmów wyprodukowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. Ich autorzy – Aneta Bussold i Sławomir Witek – są absolwentami GSF.

“Premiera filmów, której patronuje europoseł Anna Fotyga, miała się odbyć w Parlamencie Europejskim w Brukseli w marcu tego roku. Niestety, pandemia Covid-19 zniweczyła te plany, a z uwagi na to, iż rok 2020, będący rokiem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku dobiega już końca, organizatorzy postanowili zorganizować premierę online” – poinformowała kierownik biura GSF Marta Drankiewicz.

“Pewnego razu nad morzem”, w reżyserii Sławomira Witka, to 15-minutowy krótkometrażowy film fabularny pokazujący fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci Kaszubów. Akcja rozgrywa się 1920 roku w Pucku, a jej genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r.

Film “Sto lat”, w reżyserii Anety Bussold, jest również 15-minutową etiudą. Jego akcja rozgrywa się w Gdyni oraz Pucku, prawie sto lat po historycznym wydarzeniu. Jest to fikcyjna historia potomków jednego z żołnierzy generała Józefa Hallera, który uczestniczył w akcie zaślubin.

Główną bohaterką filmu jest 30-letnia Marta, kolorystka filmowa, pracująca w nowoczesnym studiu w centrum Gdyni. Jest spełniona zawodowo, doskonale odnajduje się we współczesnym świecie. Towarzyszymy kobiecie w momencie, w którym musi chwilowo porzucić swoje komfortowe życie i udać się wraz z synkiem na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Rodzina spotyka się przy wigilijnym stole, Marta ma okazję, jak co roku, skonfrontować się z tradycją i tożsamością oraz opinią rodziców na temat jej życia. Bohaterka nie przeczuwa jednak, że to spotkanie wigilijne będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem.

Premierę obu filmów poprzedzi dyskusja na temat znaczenia odzyskania przez Polskę dostępu do morza dla historii Polski oraz Europy.

W rozmowie, której gospodarzem będzie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga, udział weźmie hiszpański europoseł Hermann Tertsch oraz historyk i polityk brytyjskiej Partii Konserwatywnej Daniel Hannan. Następnie głos zabiorą współorganizatorzy wydarzenia: rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski oraz dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej Leszek Kopeć, którzy wprowadzą widzów w tematykę obu filmów.

“Premiera filmów wpisuje się w ciąg wydarzeń pod tytułem +Zaślubiam Cię… Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk+, organizowanych w tym roku w Parlamencie Europejskim przez poseł Annę Fotygę we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, w celu uczczenia tej ważnej rocznicy. W lutym w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa morskiego i gospodarki morskiej oraz wydarzenie kulturalne, w ramach którego miał miejsce koncert polskiej muzyki klasycznej oraz wystawa polskiego malarstwa tematycznie związanego z morzem” – dodała Drankiewicz.

Filmy i debatę będzie można obejrzeć w czwartek na żywo na kontach społecznościowych: ASP, GSF, poseł do PE Anny Fotygi oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Po wydarzeniu oba filmy zostaną rozdystrybuowane wśród wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz placówek dyplomatycznych w Brukseli, jak również pracowników instytucji europejskich i belgijskiej Polonii.

Źródło: PAP