Na Politechnice Rzeszowskiej trwa VI Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami są przedstawiciele administracji publicznej, biznesu i nauki – łącznie kilkaset osób zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie.

W czwartek nastąpiła zmiana na stanowisku wiceministra aktywów państwowych. Zbigniewa Gryglasa zastąpił Karol Rabenda. W poniedziałek nowy wiceminister wziął zdalnie udział w odbywającej się na Politechnice Rzeszowskiej VI Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Było to pierwsze wystąpienie publiczne nowego podsekretarza stanu.

Bardzo jest mi miło, że mogę wziąć udział w tym panelu – mówił wiceminister Karol Rabenda. – Jeśli chodzi o stosunek do tego ambitnego przedsięwzięcia (budowy farm wiatrowych przy polskim wybrzeżu Bałtyku – przyp. red.) to pomimo zmian jakie zaszły, jest pełne wsparcie dla realizacji tego pomysłu. To ambitny prestiżowy projekt. Ten projekt jest ważny dla państwa polskiego na wielu płaszczyznach poza wspomnianą, tą prestiżową. Ważne są też kwestie przekształcenia polskiej energetyki w kierunku energetyki bardziej zielonej, kwestie ułożenia polskiego miksu energetycznego i kwestie związane z rozwojem gospodarczym Polski.

Wiceminister dodał, że inwestycja będzie mieć duże znaczenie dla rozwoju Pomorza. W jego opinii rozwój farm wiatrowych, to de facto rozwój gospodarki morskiej.

Ta inwestycja musi się udać, ma pełne wsparcie, bo poza tymi rzeczami o których wspomniałem to też wzmacnia poczucie – można powiedzieć – dumy narodowej, dumy z faktu, że Polacy prowadzą tak duże inwestycje, inwestycje które nie są proste, ale też również rozciągające się na kilka gałęzi gospodarki. A sfinalizowanie inwestycji pozwoli na wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

Nie wyobrażaliśmy sobie, by nowy wiceminister nie zabrał głosu na naszej konferencji, nie wyobrażali sobie tego też uczestnicy konferencji – mówi dr hab. Mariusz Ruszel. – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i pomysłodawca cyklu konferencji Bezpieczeństwo Energetyczne. – Szybko skontaktowaliśmy się z panem Karolem Rabendą, który zgodził się wystąpić, za co bardzo dziękujemy. Wiceminister rozwiał wątpliwości i zapewnił, że rządowe plany są aktualne i będą kontynuowane.

Dzisiejszy (14.09), drugi dzień VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, obfituje w wiele paneli plenarnych. Program wydarzenia: www.instytutpe.pl/konferencja2021/program-konferencji-2021

Zapraszamy do udziału online: www.instytutpe.pl/konferencja2021/transmisja-na-zywo-2021-2

Źródło: Instytut Polityki Energetycznej