Rosja wykorzystuje do badań nienuklearnych poligon na archipelagu Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym, na którym w czasach ZSRR odbywały się próby jądrowe – powiedział w niedzielę przedstawiciel ministerstwa obrony generał Igor Kolesnikow.

Wojskowy wyjaśnił, że celem prowadzonych obecnie badań jest potwierdzenie niezawodności arsenału jądrowego. Przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji zapewnił, że są to eksperymenty z przeprowadzaniem eksplozji analogiczne do tych, jakie Stany Zjednoczone prowadzą w stanie Newada.

Eksperymenty te są sposobem badań nad procesami fizycznymi zachodzącymi w ładunkach jądrowych, a używa się do nich makiet ładunków nuklearnych – wyjaśnia dziennik “Izwiestija”.

Próby nuklearne ZSRR prowadził na Nowej Ziemi w latach 1954-1990; łącznie odbyły się 132 takie testy. Moskwa zaniechała dalszych prób po podpisaniu moratorium, a następnie traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową – zapewnił generał Kolesnikow.

Rosja odnawia i rozwija infrastrukturę wojskową w swojej części Arktyki. Na wyspie Ziemia Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa w 2020 roku ukończono pas startowy dla wszystkich typów samolotów. Dobiega końca budowa lotniska Temp na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.

Źródło: PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/