Rosyjska straż graniczna poinformowała w piątek, że oddała strzały ostrzegawcze i weszła na pokład japońskiej łodzi rybackiej podejrzanej o “nielegalne” połowy krabów u wybrzeży wyspy Sachalin.

Łódź została zatrzymana “w rosyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej” na Morzu Ochockim – wyjaśniła straż graniczna w oświadczeniu.

Rosjanie podkreślają, że japońska łódź próbowała uciec i wówczas strażnicy graniczni musieli oddać strzały ostrzegawcze. Następnie weszli na pokład i skierowali jednostkę do portu Korsakow na wyspie Sachalin.

Do incydentu doszło dwa dni po zderzeniu japońskiej łodzi rybackiej z rosyjskim statkiem towarowym u wybrzeży północnej wyspy Hokkaido. Zginęło wówczas trzech japońskich członków załogi.

Rosja i Japonia toczą spór terytorialny o cztery wyspy, należące do archipelagu Kuryli na północ od Hokkaido, zajęte przez Rosję podczas II wojny światowej. Tokio nazywa je Terytoriami Północnymi i domaga się ich zwrotu od Rosji, w której wyspy te znane są pod nazwą Południowe Kuryle.

Spór o wyspy uniemożliwił Moskwie i Tokio podpisanie do tej pory formalnego układu pokojowego.

Źródło: PAP