Rosyjska marynarka wojenna podała, że 22 maja br. przeprowadziła udany test systemu międzykontynentalnych pocisków balistycznych Buława. Salwę czterech rakiet wystrzelono z okrętu podwodnego Jurij Dołgoruki operującego na Morzu Białym.

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej poinformowała w komunikacie, że pociski zostały wystrzelone z okrętu podwodnego Jurij Dołgoruki. To jednostka klasy Borei (projektu 955) z napędem atomowym, przenosząca broń nuklearną.

W ramach testu wystrzelone zostały cztery pociski, które przeleciały nad całą Rosją. Pociski wystrzelone z okrętu podwodnego operującego na Morzu Białym trafiły w cele na poligonie Kura na Kamczatce. Oficjalnie ujawniony zasięg pocisków Buława wynosi do 9,3 tys.–10 tys. km.

Według komunikatu rosyjskiej marynarki, pociski zostały wystrzelone z okrętu podwodnego pozostającego w zanurzeniu. Marynarka wojenna Federacji Rosyjskiej podkreśliła, że był to pierwszy w historii start pocisków tego rodzaju z okrętu podwodnego projektu 955. Próba, według informacji marynarki, potwierdziła gotowość okrętów podwodnych typu Borei oraz systemu rakietowego Buława.

Okręt Jurij Dołgorukito jedna z trzech jednostek klasy Borei, które już weszły do służby w rosyjskiej marynarce wojennej. Obecnie w budowie jest pięć kolejnych takich okrętów.

Podpis: TZ