Bard Offshore 1 / Portal Stoczniowy

Cytowany przez dziennik Rzeczpospolita dyrektor departamentu odnawialnych źródeł energii w ministerstwie energii Andrzej Kaźmierski mówi, że resort chce przygotować oddzielną ustawę dotyczącą morskich farm wiatrowych.

Dziennik Rzeczpospolita pisze, że ustawa miałaby być gotowa do 2019 roku, co oznacza, że pierwsze aukcje turbin morskich będą możliwe dopiero w 2020 roku.

Gazeta podkreśla, że koncepcja wsparcia polskich inwestycji offshore przez ministerstwo energii ma zostać jak najszybciej przedstawiona inwestorom. Może to nastąpić pod koniec tego roku. Andrzej Kaźmierski w rozmowie z Rzeczpospolitą podkreśla, że „w zależności od stopnia zaawansowania projektów inwestorzy będą mogli liczyć na inny rodzaj wsparcia państwa, jeśli chodzi o przyłączenia, które mają duży udział w koszcie budowy farmy”, czytamy w materiale.

Zobacz też: Pływowa technologia szkockiej firmy przerosła oczekiwania.

– Ci, którzy już mają wyspy i rozwijają na nich projekty, jak PGE i Polenergia, prawdopodobnie będą musieli wziąć na siebie koszt budowy przyłączenia. Z kolei PKN Orlen, w zależności od tempa rozwijania projektu, może się znaleźć w modelu przejściowym, tj. budować przyłącze, które potem będzie odkupione przez PSE. Docelowo chcielibyśmy, by to operator zadbał o rozwój sieci morskiej pod budowę przyszłych farm na Bałtyku – mówi Andrzej Kaźmierski, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Dziennik pisze także, że zainteresowanie budową morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim sygnalizują duńskie spółki przemysłowe. Cytowany przez gazetę Troels Ranis, dyrektor ds. polityki energetycznej i klimatycznej w organizacji Dansk Industri mówi, że zainteresowanie duńskich firm offshore Morzem Bałtyckim będzie wypadkową „poziomu konkurencji w polskich aukcjach dla morskich farm”.

Zobacz też: Okręty rakietowe Orkan: w tym roku umowa na modernizację.

Kilka dni temu podczas konferencji energetycznej w stolicy Danii pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że w okresie do 2030 roku w pobliżu polskich wybrzeży mogą stanąć farmy wiatrowe o mocy 10 GW. Podkreślił, że spółka Polskie Sieci Elektoenergetyczne już pracuje nad budową sieci na potrzeby morskich farm wiatrowych.

Źródło: Rzeczpospolita, energia.rp.pl

Offshore – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.