Fot. SAAB

Dnia 18 stycznia 2021, w trakcie konferencji AIx Space 2021, Saab ogłosił, że zaoferował utworzenie nowego zakładu w Kanadzie w ramach swojej oferty dla kanadyjskiego projektu Future Fighter Capability Project (FFCP).

Planowane Centrum Sensorów Saab znajdowałoby się w Vancouver (Kolumbia Brytyjska) i w głównej mierze pracowałoby nad technologiami sensorów, takimi jak radary. Zapewniłoby ono możliwości rozwoju kariery zawodowej utalentowanym kanadyjskim inżynierom w rejonie Vancouver, a także oferowałoby środowiskom akademickim możliwości udziału w pracach badawczo-rozwojowych.

W ramach działalności Centrum jednym z proponowanych projektów jest opracowanie w Kanadzie radaru rozpoznania przestrzeni kosmicznej (Space Surveillance Radar – SSR) we współpracy z innymi firmami kanadyjskiego przemysłu kosmicznego. Przewiduje się, że radar ten będzie skierowany na rynek globalny, aby poszerzyć wiedzę na temat tego, jakie obiekty znajdują się na orbicie Ziemi.

„Tak wiele obszarów współczesnego życia, jak i potencjał militarny zależy od przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj przestrzeń ta wcale nie jest pusta – w bezpośredniej bliskości atmosfery Ziemi znajdują się liczne satelity, których liczba będzie w przyszłości jeszcze szybko wzrastać. Uważamy, że kooperacja Saaba z kanadyjskimi partnerami z branży kosmicznej to idealne połączenie do wspólnego opracowania radaru SSR, zarówno na potrzeby Kanady, jak i rynku globalnego”, powiedział Simon Carroll, prezes Saab Canada Inc.

Na potrzeby projektu Saab zbudował wersję demonstracyjną radaru. Będzie on punktem wyjścia dla dalszych prac nad radarem SSR we współpracy z kanadyjskimi firmami i przy wykorzystaniu ich wiedzy i doświadczenia. Wersja demonstracyjna została skonstruowana z wykorzystaniem technologii radarowej, która stosowana jest w wojskowych radarach Saaba, funkcjonujących na całym świecie, w tym na kanadyjskich i amerykańskich okrętach wojennych.

Źródło: SAAB