Saab / Portal Stoczniowy

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab otrzymał zamówienie na dostawę pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk. Zostaną w nie wyposażone nowe korwety K-130, które wzmocnią niemiecką marynarkę wojenna.

Saab ujawnił, że wartość kontraktu wynosi 160 mln koron szwedzkich, czyli ok. 15,4 mln euro. W kwocie mieści się nie tylko dostawa systemu rakietowych pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk 3., ale również pełny pakiet wsparcia logistycznego oraz zabezpieczenia informatycznego. Dostawy nowego sprzętu ze Szwecji ruszą w przyszłym roku, a ostatnia partia rakiet zostanie przekazana stronie niemieckiej w 2024 roku. Zamawiającym jest niemiecka firma Diehl Defence.

System RBS15 ma duży potencjał eksportowy, sprawdza się w siłach zbrojnych kilku państw.

Saab: długookresowa współpraca z partnerem niemieckim

Z perspektywy globalnego biznesu prowadzonego przez koncern Saab wartość pozyskanego kontraktu nie jest istotna. Ale Görgen Johansson, szef jednostki biznesowej Dynamics w strukturze szwedzkiego giganta tłumaczy, że kontrakt ten jest ważny z putnku widzenia długoterminowej współpracy z Diehl Defence.

– Pierwszy krok podjęty w wyposażeniu tych okrętów w nasze pociski uważam także za dobry zwiastun dodatkowych zamówień na system RBS15 w przyszłości – dodaje.

Zobacz też: Armatorzy zgarniają krocie i inwestują. Stocznie pracują pełną parą.

System rakiet przeciwokrętowych RBS15 od blisko 30 lat jest używany we flotach wojennych, nadbrzeżnych oddziałach rakietowych oraz w siłach powietrznych m.in. Szwecji, Finlandii, Niemiec, Polski, Chorwacji, Tajlandii oraz jeszcze jednego kraju, którego jednak Saab nie ujawnia.

RBS15 Gungir – nowa wersja szwedzkiego systemu

Rodzina pocisków RBS15 ma duży potencjał rozwoju, a specjaliści szwedzkiego koncernu nieustannie pracują nad ich udoskonaleniem. W lipcu bieżącego roku, podczas międzynarodowych pokazów lotniczych Farnborough, Saab po raz pierwszy zademonstrował nową generację tego system o nazwie RBS15 Gungir. Görgen Johansson mówił wówczas, że pocisk RBS15 Gungir ma zwiększony zasięg do ponad 300 km i dzięki zaawansowanej głowicy naprowadzającej pozwala na zwalczanie różnego rodzaju zagrożeń praktycznie w każdych warunkach. W porównaniu do pocisku RBS15 Mk3 nowsza wersja rakiety nie tylko zapewnia zdolności wymagane na współczesnym polu walki, ale może też zostać zintegrowana z infrastrukturą RBS15, żeby spełnić wymagani jutra. Co ważne, nowy system jest wstecznie kompatybilny. Oznacza to, że dotychczasowi użytkownicy rakiet w wersji Mk3 mogą dokonać przejścia na wersję Gungir.

Saab / Portal Stoczniowy
Nowa wersja systemu RBS15 o nazwie Gungir została po raz pierwszy zaprezentowana w lipcu bieżącego roku.

Saab dosyć szybko uporał się przygotowaniem nowej wersji systemu RBS15. Szwedzka agencja zamówień obronnych zleciła firmie realizację programu badawczo-rozwojowego w marcu zeszłego roku, a po kilkunastu miesiącach Saab zaprezentował jego efekt. Szwedzkie siły zbrojne będą pierwszym użytkownikiem najnowszej wersji RBS15. Umowa z marca ubiegłego roku jest warta 3,2 mld koron szwedzkich, ale w kwietniu 2017 roku szwedzkie wojsko zamówiło dodatkowa partię za 500 mln koron.

Niemieckie korwety K-130

W system rakiet przeciwokrętowych RBS15 w wersji Mk 3 zostaną wyposażone nowe niemieckie korwety typu 130, znane również jako korwety typu Brunszwik. Obecnie w niemieckiej marynarce wojennej służby pięć takich okrętów. Pierwszy został wprowadzony do służby w kwietniu 2008 roku, a piąty w marcu 2013 roku. Okręty zbudowała stocznia Blohm + Voss, należąca do koncernu ThyssenKrupp. W 2017 roku niemiecki resort obrony zamówił drugą partię jednostek, liczącą również pięć okrętów. Wartość kontraktu to 2,4 mld euro. Tym razem za budowę odpowiedzialne jest konsorcjum funkcjonujące pod nazwą ARGE K130, które składa się z Lürssen Werft, ThyssenKrupp Marine Systems oraz German Naval Yards Kiel. Budowa pierwszego okrętu z drugiej partii korwet K-130 ma ruszyć w styczniu przyszłego roku, a położenie stępki zaplanowano na kwiecień. Z kolei prace nad ostatnim okrętem z tej serii rozpoczną się w grudniu 2020 roku.

Niemiecka korweta K-130. Takie okręty otrzymają system rakiet przeciwokrętywch Saab.

Zobacz też: Andrzej Kensbok, wiceprezes ARP: zbudujemy nowe przewagi Stoczni Gdańsk [WYWIAD]

Korwety K-130 mają wyporność 1 840 ton, mierzą 89,1 m długości oraz 13,2 m szerokości. Osiągają prędkość 26 węzłów, a ich załoga składa się z 60 marynarzy i oficerów. Uzbrojenie jednostek stanowią: dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych RIM-116 RAM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk 3, armata okrętowa OTO Melara kal. 76 mm oraz dwa działka kal. 27 mm. Korwety przenoszą również po dwa bezzałogowe śmigłowce rozpoznawcze S-100.

Podpis: TZ