Belgia MCM / Portal Stoczniowy

Jak podaje portal Navy Recognition, decyzja o przyznaniu kontraktu w holendersko-belgijskim przetargu na okręty zwalczania min morskich prawdopodobnie zapadnie już w lutym b.r. O wartą 1 mld euro umowę konkurują Naval & Robotics (konsorcjum Naval Group i ECA-Robotics), SeaNavalSolutions (konsorcjum STX France, Socarenam, Thales Belgium oraz Engine Deck Repair), a także Damen Schelde (we współpracy z IMTECH België).

 

Rozpisany wspólnie przetarg na 12 jednostek zwalczania min morskich (po 6 dla każdego państwa) jest kolejnym przykładem niezwykle ścisłej współpracy pomiędzy Belgią i Holandią w sferze wykorzystania marynarek wojennych. Jak wynika z założeń postępowania, okręty mają zostać dostarczone do 2023 roku.

Może Cię zainteresować:

Marynarka wojenna Rosji w 2018 roku: powolna modernizacja, poważne problemy technologiczne [ANALIZA]

Marynarka wojenna Rosji w 2018 roku: powolna modernizacja, poważne problemy technologiczne [ANALIZA]

Jak podaje portal Navy Recognition, decyzja o przyznaniu kontraktu w holendersko-belgijskim przetargu na okręty zwalczania min morskich prawdopodobnie zapadnie już w lutym b.r. Czytaj dalej

Jednocześnie wskazuje się na problem z zachowaniem bezstronności w przetargu gdyż Holandia podkreślała chęć wzmocnienia swojego przemysłu poprzez preferowanie oferty rodzimego przedsiębiorstwa stoczniowego Damen Schelde Naval Shipbuilding, które najpewniej otrzyma kontrakt holenderskiego ministerstwa obrony na budowę i dostarczenie nowych fregat.

Z drugiej strony działania konkurencji w postaci konsorcjum Naval & Robotics mogą okazać się bardziej zachęcającę w porównaniu z ofertą pozostałych podmiotów. Naval Group i ECA-Robotics podjęły decyzję o utworzeniu filii swoich firm w Belgii (Naval Group Belgium i ECA Robotics Belgium), a także utworzenia 2 laboratoriów rozwoju technologii zwalczania min morskich. Jedno z nich ma zajmować się ewolucją środków przeciwminowych a drugie morskim bezpieczeństwem cybernetycznym.

Decyzja ta może wygenerować około 350 miejsc pracy i korzyści gospodarcze w belgijskim przemyśle sięgające 2 miliardów euro. Tego rodzaju laboratoria mają łączyć ekspertyzę i umiejętności niektórych belgijskich uniwersytetów (ULB, VUB, ULiège), renomowanych przedsiębiorstw (CMI i ABC), instytutów badawczych (Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych i Flandryjski Instytut Morski) oraz małych i średnich firm (DotOcean, Space Applications, BATS, AKKA) z tymi należącymi do Naval Group i ECA-Robotics.

Belgia i Holandia wielokrotnie wykazały się daleko idącą skutecznością w łączeniu swoich sił morskich i wspólnych działaniach w różnych obszarach świata. Połączone siły morskie obu państw są znane na całym świecie, głównie ze względu na skuteczność w zwalczaniu min morskich, a wiele osób specjalizujących się w operacjach poszukiwania i neutralizowania min było szkolonych w Belgii.

Źródło: Navy Recognition.