Na wczoraj, dziś i jutro zaplanowano wejście do portu w Gdyni okrętów SNMG1.

Wczoraj po godzinie 20-ej, do portu handlowego weszła norweska fregata Otto Sverdrup (F312) typu Fritdjof Nansen, okręt flagowy stałego zespołu okrętowego wchodzącego w skład Sił Odpowiedzi NATO. Zespół ten składa się obecnie z wymienionej fregaty, duńskiego okrętu wsparcia Absalon (L16) i niemieckiego tankowca Rhön (A1443). Zespół dowodzony jest przez norweskiego komodora Yngve Skoglund’a. Wejście do portu duńskiego okrętu zaplanowano na godzinę 0700 dnia dzisiejszego a niemieckiego na godzinę 1400 dnia jutrzejszego. Wizyta zespołu potrwa do 16 marca gdy jednostki te po uzupełnieniu zapasów wyjdą w morze.

Standing NATO Maritime Group One jest w ostatnich latach częstym gościem w Gdyni co jest wynikiem zwiększonego zainteresowania NATO akwenem Morza Bałtyckiego. Okręty zespołu goszczą kilka razy w roku w porcie, korzystając z możliwości odpoczynku i odtworzenia zapasów okrętowych.

Aktualizacja!

W związku z koronawirusem okręty grupy zmieniły plany. Jednostka Norweska skróciła swój pobyt, a jednostki niemieckia i duńska zrezygnowały z wejścia do portu w Gdyni.

Podpis: TW