W środę, 15 sierpnia, we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej, odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Marynarze uczestniczyć będą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie.

15 sierpnia mija 99 lat od dnia, w którym załamano czołowe natarcie Armii Czerwonej na Warszawę w wojnie polsko – bolszewickiej. Dla podkreślenia wysiłków setek tysięcy żołnierzy polskich walczących o niepodległość swojej Ojczyzny dzień ten na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 roku został zatwierdzony jako Święto Żołnierza.

Święto Żołnierza obchodzono w Wojsku Polskim bardzo uroczyście w okresie międzywojennym, starając się nadać mu oblicze wspólnego święta zarówno wojska jak i społeczeństwa. Ustawą z 30 lipca 1992 roku przywrócono ten dzień jako datę obchodów Święta Wojska Polskiego.

Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego, 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbędą się w Katowicach.

Do udziału w nich Marynarka Wojenna wydzieliła dwie wyrzutnie rakietowe MLV, dwa wozy kierowania środkami walki CCV (3. Flotylla Okrętów – Morska Jednostka Rakietowa), a także śmigłowce: zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ i dwa ratownicze W-3WARM Anakonda (Brygada Lotnictwa MW). W uroczystościach weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, a także 8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego.

Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach będzie można także zobaczyć sprzęt i wyposażenie marynarzy prezentowane przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.

Tymczasem w Pucku 15 sierpnia o godzinie 15:00 rozpocznie się festyn pod nazwą „Wierni Polsce” zorganizowany również z okazji Święta Wojska Polskiego. W ramach spotkania z żołnierzami będzie można zapoznać się z wybranym sprzętem będącym na wyposażeniu Wojska Polskiego. Zaplanowano również występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Zespołu Wokalnego Klubu MW oraz artystów z klubów wojskowych.

Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na Dzień Otwarty w godzinach 10:00 – 18:00. Tego samego dnia w godzinach 14:00-18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:20) możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie Okrętu Muzeum ORP Błyskawica. W dniach 13, 14 i 16 sierpnia ORP Błyskawica będzie zamknięta dla zwiedzających.

 

PLAN OBCHODÓW ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W GARNIZONIE GDYNIA

Gdynia – Oksywie

08.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;

08.30 – złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej;

09.30 – uroczysta msza święta z okazji Święta Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu połączona z odsłonięciem tablicy upamiętniającej kapłanów pełniących posługę duszpasterską pośród marynarzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej.

Gdynia – Skwer Kościuszki

12.00 – uroczystości wojskowe przy Nabrzeżu Pomorskim przed okrętem muzeum ORP Błyskawica, w tym:

odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji święta WP;

narodowy salut armatni (21 strzałów) z historycznego niszczyciela ORP Błyskawica;

Apel Pamięci, salwa honorowa;

defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

 

Kosakowo

12.15 – złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku;

 

Sopot

12:30 – Msza święta z okazji Święta Wojska Polskiego w kościele pw. Św. Jerzego;

13:30 – Uroczysty przemarsz uczestników pod pomnik Armii Krajowej;

13:45 – Odczytanie Apelu Pamięci i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej.

Podpis  ER