W zeszłym tygodniu okręty Tureckiej Marynarki Wojennej udaremniły próbę prowadzenia badań naukowych na tureckim szelfie kontynentalnym francuskiemu statkowi badawczemu oraz greckiej fregacie.

15 kwietnia, kiedy grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias przebywał w Ankarze na rozmowach ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlüt Çavuşoğlu w celu rozładowania napięcia i rozpoczęcia nowego procesu pojednania z Turcją, Grecja ogłosiła trzydniowy NAVTEX (powiadomienie marynarzy), informując, że francuski statek “L’Atalante” będzie prowadził badania w południowej części Krety i wysp Rodos we wschodniej części Morza Śródziemnego.

W natychmiastowej odpowiedzi Turcja ogłosiła kontr-NAVTEX, podkreślając, że obszar wyznaczony przez Grecję jest częścią tureckiego szelfu kontynentalnego i że Grecja nie ma uprawnień do wydawania jakichkolwiek NAVTEX-ów dotyczących tej konkretnej strefy.

17 kwietnia L’Atalante, któremu towarzyszyła grecka fregata “Elli”, wpłynęły na turecki szelf kontynentalny pomimo tureckiego NAVTEX-u.

Według greckich mediów, dwie tureckie fregaty, które znajdowały się w tej strefie, wezwały zarówno grecką fregatę, jak i francuski statek do natychmiastowego opuszczenia tego obszaru.

Francuski statek argumentował, że znajduje się na wodach międzynarodowych i nie musi uzyskiwać pozwolenia na żeglugę. Spór nie trwał długo, grecka fregata i francuski statek opuściły ten obszar. Po przepłynięciu jednostek na greckie wody L’Atalante wznowił swoje badania poza tureckim szelfem kontynentalnym.

Turcja i Grecja od dawna toczą spór o nakładające się na siebie roszczenia do szelfu kontynentalnego we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ostatnio wznowiły one rozmowy w celu rozwiązania sporów, którym ma towarzyć nowy dialog polityczny.

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadorów Grecji i Francji, aby wyrazić sprzeciw zeszłotygodniowej prowokacji.

16 kwietnia grecki ambasador Michael-Christos Diamessis i francuski ambasador Hervé Magro zostali wezwani do tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Ankarze, by nakazać politykom, aby tego rodzaju prowokacyjne działania się nie powtarzały.

19 kwietnia Tureckie Ministerstwo Obrony ogłosiło wznowienie rozmów z greckim ministerstwem na temat odbudowy zaufania i że wkrótce odbędzie się czwarta runda spotkań.

Turcja od dawna zaprasza urzędników greckiego ministerstwa obrony do Ankary w celu kontynuowania negocjacji dotyczących kompromisu w sprawie środków budowy zaufania na Morzu Egejskim. Wkrótce zostanie ogłoszona data i miejsce, poinformowało ministerstwo.

Podpis: MD