W najbliższych dniach amerykańską flotę opuszczą 3 kolejne okręty  ich wycofanie nastąpi 25. 26. i 27 sierpnia.

Obecnie jedynymi wyspecjalizowanymi jednostkami przeciwminowymi US Navy są wprowadzone do służby w latach 1987-94 niszczyciele min typu Avenger. Z 14 zbudowanych okrętów, jeden utracono w słynnej kolizji z filipińską rafą koralową (USS Guardian MCM-5) w 2013 a dwa pierwsze (USS Avenger MCM-1 i USS Guardian MCM-2) wycofano ze służby w 2014 i przekazano do Floty Rezerwowej Pacyfiku.

Obecnie planowane jest wycofanie kolejno: USS Champion (MCM 4), USS Scout (MCM 8) i USS Ardent (MCM 12) a ceremonie te mają mieć miejsce w San Diego. Ich wycofanie związane jest zarówno z wiekiem tych okrętów jak i z planowanym zastąpieniem ich zdolności poprzez wprowadzenie długo oczekiwanego modułu zadaniowego Littoral Combat Ship Mine Countermeasures System.

Niszczyciele min typu Avenger są największymi w świecie okrętami przeciwminowymi i jednocześnie okrętami o unikatowej konstrukcji, bowiem ich kadłuby są wykonane z drewna (dąb, daglezja, cedr) pokrytego włóknem szklanym. Ich pełna wyporność wynosi 1320 ton a długość 68 m..

Podpis: Tomasz Witkiewicz