Zlot organizowany jest co roku na wodach Zatoki Gdańskiej. W 2015 roku, z okazji 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, „Próchno i Rdza” po raz pierwszy zawitało do Gdyni.

Wśród nich pojawił się m. in „Freya”, pionier polskich rejsów arktycznych, „Copernicus”, uczestnik pierwszych załogowych regat dookoła świata czy „Isfuglen” mający za sobą rejs śladami Ernesta Shackletona.

Jachty można było także zwiedzać. Otwarty dla mieszkańców Wybrzeża i turystów był też koncert zespołu „Mechanicy Szanty”. Gościem specjalnym imprezy był „Barlovento II”, który w tym roku, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza (organizatora Zlotu), pobił rekord świata w żegludze na Północ.

W Noc Świętojańską plaża i bulwar Nadmorski w Gdyni były wypełnione uczestnikami Cudawianków (obchodów Nocy Świętojańskiej).

Po godzinie 22.00 na oczach wszystkich widzów pojawił się widok kilkudziesięciu jachtów na których zostały odpalone race.

Po zakończeniu widowiskowego rejsu, na falochronie wschodnim odbyła się impreza dla członków załóg, podczas której wręczono nagrodę dla najpiękniej oświetlonego jachtu z najweselszą załogą.

Źródło: Gdynia.pl, Trójmiasto.pl